ZDE je mapa části prachatického okresu, kde se od středy BUDOU NOSIT ROUŠKY ve vnitřních prostorách (ORP Prachatice).

ZDE je mapa části prachatického okresu, kde se od středy NEBUDOU NOSIT ROUŠKY ve vnitřních prostorách (ORP Vimperk).

Opatření se vztahuje na území obce s rozšířenou působností (ORP), nikoliv celý okres. Roušky tedy musejí znovu vytáhnout obyvatelé Prachatic a okolí, Volar a okolí, Netolic a okolí. Opatření se nevztahuje na mikroregion Vimperska. Ale pojedou-li lidé třeba z Vimperka nakoupit do Prachatic nebo Volar, roušku si v obchodě musí nasadit. Lidé na území ORP Prachatice by měli nosit roušky ve všech vnitřních prostorách, tedy v obchodech, sociálních a zdravotnických zařízeních, ve veřejné dopravě nebo na kulturních akcích. Výčet obcí, kde nařízení platí, najdete pod článkem.

Vzhledem ke zhoršující se epidemiologické situaci v Jihočeském kraji zasedal v pondělí Krizový štáb Jihočeského kraje. Informace o nových opatřeních poskytla mluvčí krajského úřadu Hana Brožková.

Kraj vydal následující doporučení pro kraj a speciálně pro Prachaticko, které je od konce týdne nejvýznamnějším ohniskem nákazy COVID-19. Počet nemocných totiž udělal z Prachatic třetí nejsilnější republikové ohnisko hned za Jihlavou a Karvinou.

Pro Jihočeský kraj platí od úterní půlnoci tato opatření:

Nošení roušek ve všech vnitřních prostorách zdravotnických zařízení, včetně lékáren
Nošení roušek ve všech vnitřních prostorách zařízení sociálních služeb.
Nošení roušek na úřadech platí pro návštěvníky i pro zaměstnance při kontaktu s veřejností a při pohybu po budově.
Doporučení: Pro zvýšení bezpečnosti obyvatel kraje doporučujeme nosit roušky i v místech s větší koncentrací lidí (veřejná doprava, taxislužby či pošty, obchody a nákupní centra).

Pro mikroregion Prachaticko platí od úterní půlnoci tato opatření:

Nošení roušek ve všech vnitřních prostorách, kromě domova.
Nošení roušek v prostředcích veřejné dopravy (vlaky, autobusy, MHD) a taxislužeb
Zákaz návštěv v Nemocnici Prachatice
Zákaz návštěv v pobytových ústavech sociální péče na Prachaticku
Doporučení: Obyvatelé mikroregionu Prachaticko by měli opatření dodržovat i mimo svůj okres.

Šéfka jihočeských hygieniků Kvetoslava Kotrbová v neděli potvrdila, že v souvislosti s ohniskem koronaviru na prachatické ubytovně je pozitivních 20 osob. Jde o zaměstnance jedné prachatické firmy – podle dostupných informací společnosti InTiCa Systems – a personál ubytovny.

„Čtrnáct pozitivních osob je v izolaci přímo na ubytovně, dva lidé jsou hospitalizovaní a zbytek je v jiné izolaci,“ upřesnila Kvetoslava Kotrbová. Doplnila, že na ubytovně je zajištěn pravidelný úklid a také dezinfekce prostor, ubytovaným sem dováží stravu.

Vývoj onemocnění koronavirem v červenci na jihu Čech.Zdroj: KHS JČ

Dva pacienti ve věku 50 až 60 let s nejvážnějším průběhem koronaviru jsou podle mluvčí jihočeských nemocnic Ivy Novákové hospitalizovaní na infekčním oddělení českobudějovické nemocnice. „Stav jednoho z nich je středně těžký, stav druhého je těžký. Žádný z pacientů v tuto chvíli není připojen na umělou plicní ventilaci,“ řekla v pondělí dopoledne.

Zákaz návštěv v Nemocnici Prachatice

Nemocnice Prachatice vyhlašuje po dohodě s Krajskou hygienickou stanicí Jihočeského kraje od úterý 28. července 2020 zákaz návštěv v souvislosti s narůstajícím počtem případů onemocnění COVID-19 v okrese Prachatice.

Zákaz návštěv je podle mluvčí a. s. Jihočeské nemocnice Ivy Novákové vyhlášen do odvolání. Výjimku může udělit primář příslušného oddělení.

"Provoz nemocnice nebude nijak omezen. Všechna lůžka i ambulance budou v normálním či prázdninovém provozu. Termíny plánovaných operací platí a nemění se," upřesnila Iva Nováková.

Pro personál, pacienty a návštěvníky nemocnice platí povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách nemocnice.

Přítomnost otce u porodu je i nadále možná při dodržení platných hygienických opatření.

Návštěvy jsou také zakázány v domově seniorů

Na základě stanovených opatřeních Jihočeského kraje v návaznosti na zjištění koronavirové nákazy v Prachaticích jsou úterý 28. 7. 2020 zakázány návštěvy v Domově seniorů Mistra Křišťana Prachatice. Návštěvy Vašich blízkých budou umožněny ještě v pondělí 27. 7. 2020 v době od 13.00 hodin do 15.30 hodin.

Kvůli zákazu návštěv v domově seniorů obnovujeme způsob předání nákupů pro klienty, a to v režimu pondělí - středa - pátek, vždy od 12.00 hodin do 15.00 hodin. Nákup bude označený jménem a vložený do připraveného nákupního košíku před hlavním vchodem do domova seniorů (parkoviště). Vstup zahradou nebude veřejnosti umožněn, protože zahrada zůstává přístupná uživatelům. 

Výčet obcí, kde nařízení platí:

Babice, Bohunice, Budkov, Bušanovice, Drslavice, Dub, Dvory, Hracholusky, Husinec, Chlumany, Chroboly, Chvalovice, Kratušín, Křišťanov, Ktiš, Lažiště, Lenora, Lhenice, Lipovice, Lužice, Mahouš, Malovice, Mičovice, Nebahovy, Němčice, Netolice, Nová Pec, Olšovice, Pěčnov, Prachatice, Radhostice, Stožec, Strunkovice nad Blanicí, Těšovice, Tvrzice, Újezdec, Vitějovice, Vlachovo Březí, Volary, Záblatí, Zábrdí, Zbytiny, Želnava, Žernovice.