„Chod města musí být pro Pražany zajištěn i v takto mimořádné době. V případě městského osvětlení si těžko můžeme představit, že přestane po setmění svítit polovina ulic v důsledku vládních opatření,“ uvedl v tiskové zprávě pražský radní Jan Chabr (Spojené síly pro Prahu/TOP 09), do jehož gesce veřejné osvětlení v metropoli spadá.

Magistrátní společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) se stará o 135 tisíc stožárů veřejného osvětlení. Firma už od prvního výskytu nákazy v Evropě přijala několik bezpečnostních opatření – například od zaměstnanců, kteří se vrátili z postižených regionů, vyžadovalo vedení čtrnáctidenní práci z domova.

Thomayerova nemocnice. Ilustrační foto.
Čtyři sestřičky z Thomayerovy nemocnice se nakazily koronavirem. Dvě od pacienta

„Dnes už je situace podstatně složitější. U koho to charakter práce dovoluje, ten pracuje na dálku. Pokud to možné není, jako třeba u dispečerů nebo montérů, děláme vše pro zajištění jejich bezpečnosti na pracovišti,“ řekl Tomáš Jílek, předseda představenstva THMP.

Svoz zaměstnanců

Jeho zaměstnanci tak při práci používají ochranné roušky, mají k dispozici dezinfekční gely a každé tři až čtyři hodiny jsou jejich pracoviště dezinfikována. „Pokud se naši zaměstnanci nedopravují do práce vlastním autem, zajišťujeme jim svoz do zaměstnání tak, aby nemuseli v době koronavirové krize cestovat městskou hromadnou dopravou,“ prozradil šéf Jílek.

Také díky tomu tak správa a údržba pouličních lamp v Praze probíhá standardně. Dispečink je v provozu nonstop. „V posledních dnech jsme sice zaznamenali lehký pokles v množství hlášených poruch, ale to je vzhledem k situaci pochopitelné,“ dodal Jílek. Bez omezení podle něj fungují také výjezdová střediska THMP. „Ve středu proběhla i pravidelná kontrola svítivosti, kterou na základě smlouvy s hlavním městem provádíme. Zjistili jsme na ní jen šest nefunkčních světelných zdrojů z celkových 805 zkontrolovaných, což je výsledek, který nám dělá opravdu radost.“

Karlův most opět svítí, instalovány jsou i speciální clony.
Karlův most opět svítí. Po západu slunce však dostávají přednost starší památky

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník