Povinnost v Praze dopadá na téměř čtvrt milionu žáků a studentů. Kvůli neblahému trendu v šíření nového typu koronaviru chystala „povinné roušky ve třídách“ pražská hygienická stanice, kterou ale „předběhlo“ ministerstvo plošným nařízením.

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) preventivní opatření kvituje, kritizoval jen jeho vyhlášení „ze dne na den“. „Oceňuji, že se nošení roušek nedotkne žáků na prvním stupni, protože je pro ně vizuální kontakt s učitelem klíčový,“ uvedl primátor.

Pedagogové přijímají novinku bez nadšení. „Učím němčinu a ruštinu. Řekla bych, že u cizích jazyků pokrývka obličeje ruší srozumitelnost výkladu, ale respektuji to, co mi zbývá,“ líčila Vlaďka Smolková, učitelka z Gymnázia Přírodní škola.

Její studenti tráví podstatnou část výuky na „venkovních“ exkurzích a praxích. S ohledem na situaci a počasí se poslední týden odehrávaly všechny hodiny ve Stromovce. „Jde o dobrou možnost, jak se vyhnout rouškám. Ale není to trvalé řešení. Některým kolegům i studentům venku chybí možnost využití moderní techniky,“ dodala.

Debatující: sbohem imunito

V diskusích na sociálních sítích vzbudilo nařízení především odsuzující reakce.

„Já bych raději všechny školy zavřela a zavedla bych učení online, což v dnešní době není problém. Nošení roušek na tak dlouhou dobu je vyčerpávající a ničí imunitu,“ napsala na Facebooku Margarita Tomková. „Nemá to žádný význam, beztak jsou děcka odpoledne spolu,“ doplnil jí Filip Švec.

Někteří rodiče podle komentářů dokonce zvažují odhlášení dětí ze škol a „přechod“ na domácí výuku. Další upozorňují na to, že „děti musejí dýchat z plných plic, protože mozek jede na kyslík“, případně vzkazují - „sbohem imunito, měli jsme tě rádi, budeš nám chybět“.

Pochopení pro novinku je v projevech na internetu vzácné. „Schvaluji nařízení, i když je nepříjemné a otravné. Jenže všechno je pro děti lepší, než zůstat znova dlouhodobě doma,“ poznamenala Helena Malá.

Podle „hygieny“ je momentálně v Praze 29 základních škol, které jsou postižené kvůli nákaze zaměstnanců či dětí koronavirem. Zcela uzavřené jsou teď z důvodu „hromadných karantén“ dvě školy Jeremenkova a Donovalská.

„Pokud nenastane mimořádná situace, od pondělí 21. září bude škola opět v plném provozu a žáci se budou moci vrátit do lavic,“ sdělil ředitel ZŠ Donovalská Pavel Dittrich, který měl sám pozitivní test na nemoc covid-19.

Škrábání v krku z roušky?

Povinné roušky nejen ve společných prostorách škol, ale i přímo při výuce, měla menšina tříd z rozhodnutí ředitelů nebo jednotlivých učitelů už před vyhlášením plošné povinnosti.

„Sedmnáctiletá dcera studuje soukromou střední školu gastronomickou a mají je tam povinné od začátku školního roku. Začátkem týdne ji začalo škrábat v krku a já si myslím, že je to důsledek nošení roušky. Doporučím jí, aby vyměnila roušku za respirátor, který je podle mě šetrnější,“ svěřila se s odvoláním na vlastní zkušenost kadeřnice z Dejvic Michaela Hájková.