Město koupí zatím dva ze tří plánovaných objektů. Majitel posledního podle starosty Kraslic Romana Kotilínka zatím avizoval, že má jiného vážného zájemce. Pokud k obchodu nedojde, vstoupí radnice znovu do vyjednávání o odkupu zřejmě na začátku příštího roku.

Kraslice sestavily skupinu z řad zastupitelů či úředníků, která má určit, jaké budou mít rozsáhlé objekty využití. Zatím se mluví o tom, že využity budou zejména pro vybudování nových bytů. „Kraslice potřebují nastartovat bytovou politiku, aby sem nemuseli dojíždět za prací lidé, které chceme lákat na pracovní místa," říká zastupitel a člen pracovní skupiny Otakar Mika.

Zastupitelům je jasné, že si na sebe berou velký závazek. Nikdo zatím nedokáže odhadnout, kolik bude muset radnice do oprav investovat. Půjde jistě o desítky milionů korun. Vedení města chtělo nejprve za 200 tisíc korun nechat zpracovat urbanistickou studii, která by ukázala, jaká by byla nejvhodnější varianta případné přestavby, či třeba částečné demolice. V zastupitelstvu ale převládl názor, že je nejdříve potřeba stát se vlastníkem nemovitostí a pak až vynaložit peníze na studii. Zastupitelé mají představu, že kromě bytů by tam mohlo vzniknout i krizové bydlení a například zázemí pro uměleckou školu nebo městské muzeum.

Kraslice ještě vstoupí s vlastníky do jednání ohledně úhrady kupní ceny, která vzešla ze znaleckého posudku. Radnice uvolní peníze z rezervního fondu. Město chce do smlouvy zakotvit, že část kupní ceny uhradí až poté, co z objektů zmizí nepořádek a také černá skládka za objekty. „Povaluje se tam snad stovka pneumatik a další nepořádek," upozornil místostarosta Kraslic Miloslav Poslední.