„Jmenuje se Hovno! Jako základ posloužily zbytky materiálu na zateplení našeho domu,“ popisovala kocábku vodačka, jež nebyla na každoročním sjezdu řeky Ostravice na netradičních plavidlech poprvé. V minulém roce jí aplaudovali jako Berušce a její muž jí pro letošek navrhl kostým Muchy. Masařky sedící samozřejmě na obrovském lejně „uloženém“ na trávníku.

Hovno mělo v rozpise startovat kousek od Slezskoostravského hradu jako první, nicméně objevily se technické komplikace. Na náplavku obsazenou z obou stran davy lidí se tak nejprve přiblížil druhý v pořadí – Večerníček – nicméně nakonec ho překonal na Challengeru sám Miloš Zeman. Tedy vodák s gumovou maskou exprezidenta kynoucí publiku veslem. „Zeman dojel dříve, nežli Hovno …“ usmíval se.

Snímky pocházejí z první oficiální instalace ve veřejném prostoru. Odehrála se nad ránem 20. června na bastionu hradu Špilberk. Foto:  Pavel Gabzdyl
Nová planeta pro brněnský festival. Podívejte, jak vypadá nafouknutá Temnalóna

Mucha na plovoucím exkrementu totiž měla trable i v průběhu cesty. Proud ostravské řeky s ním točil dokola a v jednu chvíli ho nesl i nazpět, což diváky před mostem Miloše Sýkory náramně bavilo. Hovno! skandovali mnozí a občas název Irenina plavidla unikl z pódia i moderátorovi akce. Nakonec zasáhla další účastnice přehlídky netradičních kocábek – trosečnice jménem Robinson – a byť inkasovala od Muchy plácanec veslem, dokázala ji natočit správě k jezu a k cíli.

Rozmarných slavností Ostravice se letos účastnilo devět plavidel, kromě Hovna, Večerníčku, Challengera a Robinsona to byly Baba Jaga (ta se v nikoliv teplé řece i vykoupala), Poslední hmyzí ostrov (upozorňoval na úbytek řečených tvorů, a neměl nic společného s Irenou –Muchou), Chroustí škola v oblacích, Pat & Mat a umělá inteligence a BAJ.