„Konečně. Těším se jako dlouho ne. Chybí kontakt se zákazníkem,“ říká mi Lucie mezi krabicemi s džínami a dalším oblečení, které ji před pár dny dorazilo a ona je teď ukládá do regálů a na ramínka. Její kráme je poměrně malý, ale práce s přípravami má dost. I proto jí pomáhá její maminka.

„Celý týden jsme tady od rána do večera. Máme toho hodně,“ říká žena s úsměvem a jiskrou očích. Pondělí, kdy bude moci v 9 ráno otevřít, se totiž nezadržitelně blíží.

Hotel Eliška.
Koronavirus vyprázdnil Karlovy Vary. Zoufalí majitelé nabízejí hotely k prodeji

A stejně jako Lucie prožívali celý tento týden obchodníci napříč republikou. Drobní prodejci i zaměstnanci obchodů ve velkých nákupních centrech.

Deníku to potvrdil mimo jiné marketingový manažer OC Forum Nová Karolina Tomáš Lučan. „Přípravy na pondělní otevření probíhají velmi intenzivně i v největším ostravském nákupním centru Forum Nová Karolina. Vedení centra garantuje, že prostory budou připravené a vydezinfikované. „Všichni se moc těšíme a věříme, že přijde hodně zákazníků. V tomto týdnu rovněž startuje jedna z největších slevových akcí roku – Dny Marianne,“ uvedl Tomáš Lučan.

Doplnil také, že probíhají jednání ohledně konání tradičních květnových akcí jako je Burgerfest a Český běh žen, ale v tuto chvíli není stále nic jisté. Napilno měly celý týden také obchodníci v karvinském Obchodního centra Korso.

„Přípravy na pondělní otevření běží. Všichni naši nájemci pokračují, všichni se na otevření těšíme,“ řekla ve čtvrtek Monika Poledníková manažerka OC Korso Karviná.

Pražský hrad a Petřín.
Pražské památky nabízejí s otevřením slevy. Radní chce probudit cestovní ruch

V ostravském obchodním centru Futurum chtěli zákazníkům připomenout cestu do tamních obchodů a také proto už v sobotu pořádali na jednom z parkovišť farmářské trhy. „Všichni obchodníci se celý se týden připravovali, stejně jako vedení centra. Zajišťujeme dezinfekci prostor a také už plánujeme otvírání několika nových obchodních jednotek. Aktuálně máme nově nasmlouváno nehtové studio, barber barber shop a další obchody,“ uvedla manažerka marketinku OC Futurum Markéta Schwarzová.

Dezinfekce a úklid pořád dokola

Také největší nákupní a zábavní centrum na severní Moravě – ostravský Avion Shopping Park – přivítá v pondělí zákazníky a nabídne jim téměř plnou nabídku, na kterou jsou zvyklí. „Uzavřeny zůstanou dle nařízení vlády restaurace, bistra a kavárny, které se nachází uvnitř nákupní galerie a nabízí pouze sortiment s sebou, a dětské koutky,“ uvedla marketingová manažerka Avion SP Renata Mánková. Připomněla, že během pandemie ukončily svůj provoz značky Pietro Filipi a KARA.

Mánková také připomněla, že v Avion SP věnují zvýšenou pozornost ošetření kontaktních ploch, jakými jsou například madla, kliky, výtahové displeje, splachovadla nebo zábradlí.

Bezmála půl roku byla v naší zemi kvůli koronavirovým omezením zavřená kadeřnictví. Také v Uherském Hradišti je otevřeli v pondělí 3. května. Vlasové studio Viktor. Zdeňka Studeníková.
Konečně otevřeno. Finanční podpora od státu byla nedostatečná, říká kadeřník

„Denně se u nás provádí úklid celého centra dezinfekčními prostředky ničící viry a bakterie, dezinfekce exponovaných míst probíhá několikrát za den. Pravidelně provádíme plošnou dezinfekci veřejných prostor centra s aplikací prostředku vytvářejícího ochranný polymerový film ničící viry a bakterie s dlouhodobou. Pobíhá také hloubková desinfekce vzduchových cest. Navíc jsme změnili nastavení cirkulace vzduchu v galerii obchodního centra – přivádíme ho zvenčí pro větší cirkulaci čerstvého vzduchu v klimatizaci. Abychom eliminovali shlukování osob v nákupní galerii, minimalizujeme počet odpočinkových zón v našem centru,“ přiblížila opatření manažerka OC Avion Shopping Park.