Zatím nejvýrazněji o sobě dali vědět v posledních dvou letech, kdy si jejich šikovnosti všimli v Biskupství ostravsko-opavském a vybrali je jako stavitele repliky vyhořelého kostelíka pro třineckou místní část Guty.

Centrum nového Žižkova. Vizualizace.
Podívejte se: Tohle umí architekti, kteří změní i věžák v centru Ostravy

Kopie památky ze 16. století byla pro tesařství Antonína Papšíka mladšího z Hošťálkové největší zakázkou. „Od přípravy jsme na kostele pracovali čtrnáct měsíců. Kostel jsme dělali širočinami, pořízy, dláty a dlátky, hoblíky. Ruční robota, fyzicky náročná,“ upřesňuje Papšík mladší.

Replika historické stavby vznikla jako stavebnice přímo v Hošťálkové. Nebyla to však jednoduchá práce. Každý krov byl jiný, řemeslníci je museli vyrábět na míru. Na celý kostel bylo třeba připravit třináct párů krovů. Další pak do kostelní věže.

Výroba šindelů 

„Nejtěžší i nejnáročnější na čas byla výroba šindelů k pokrytí střechy. Kostel je má atypické, sedmdesáticentimetrové, těch vystrouhá jeden chlap za den sedmdesát. Osmdesát, když je už fakt dobrý,“ popisuje Antonín Papšík.

Stavba vysokorychlostní trati. Ilustrační foto.
Likvidace obcí, narušení podzemních vod. Starosty straší vysokorychlostní trať

Na původním místo v třinecké části Guty se kostel vrátil vloni v létě. Papšíkovi tesaři, deset chlapů a dva brigádníci, pracovali v Gutech celé prázdniny.

Nový kostel v Gutech je z 350 kubíků jedlové kulatiny (na výrobu konstrukce), 250 kubíků smrkové (dodané z biskupských lesů na šindele) a 40 kubíků dubové (mj. na prahy). Vysvěcení kostela se předpokládá v květnu.