Hřiště, parčík s lavičkami nebo parkoviště. Takto by si Tepličané představovali využití volného prostoru vzniklého po demolici Imperátoru v Trnovanech. Objevují se ale také žertovné návrhy. „Udělejte tam mrakodrap, Kuberovu sochu nebo rumunskou ambasádu,“ znějí ohlasy z Facebooku, kde Tepličané pod fotkami z demolice starého domu diskutují.

ZNEHODNOCENÝ PANELÁKY

Vedení města na vše odpovídá: „Není to náš pozemek, ale soukromý.“ Prostor, kde stála ruina Imperátoru, patří podle katastru nemovitostí ženě z Rumunska, proto také u lidí vznikla ironická idea na rumunskou ambasádu. Plán na instalaci Kuberovy sochy zase vychází z toho, že se městu podařilo ruinu konečně po desítkách let chátrání srovnat se zemí.

Zdroj: Deník - Petr Málek

Právě ale vlastnické poměry jsou pro radnici rozhodující. „Není to náš pozemek. Je tedy brzy na takové přemýšlení. A hlavně to není pro město havarijní rozhodování. Klidně tam udělám hřiště nebo parkoviště nebo co by tam lidé chtěli, ale až budu moci a jestli vůbec někdy,“ komentuje aktuální stav náměstek primátora Hynek Hanza (ODS).

To, že s uvolněným pozemkem do budoucna nepůjdou dělat zázraky, si myslí opoziční zastupitel Jiří Řehák (Volba PRO! Teplice).

Demolice bývalého hotelu Imperiál začala.
FOTO, VIDEO: U toho okna jsem seděl ve školní lavici. Imperátor jde k zemi

„Prostor po bývalém Imperátoru je bohužel architektonicky znehodnocen sousední panelovou výstavbou, takže s tím pozemkem nepůjde dělat nic zvláštního. Dokážu si představit nějakou kultivovanou zelenou plochu nebo dětské hřiště či venkovní posilovnu. Prostě službu pro občany,“ míní teplický zastupitel.

Lidé se ale tím, co by tam mohlo být, dobře baví. „Kdyby se nechaly esteticky pevné základy i s podzemím a kolem se napojilo interaktivní hřiště s posilovnou venku, bylo by to skvělé,“ říká například Petr Stolař.

PARKOVACÍ DŮM BY BYL IDEÁLNÍ

„Pak by se mohl odkrýt potok pod zemí a upravila zeleň. Vzniklo by krásné prostředí,“ uvažuje Stolař, který v sousedství Imperátoru dříve řadu let bydlel.

„Mohl by tam být trávník, pár laviček a hodně zeleně okolo,“ přidává se Tepličan Pavel Kuchař. Další z místních obyvatel Lukáš Kašpárek by tu řešil parkování. „Naprosto ideální by byl parkovací dům, protože parkování v téhle lokalitě je naprosto tragické. Zvláště, pokud člověk přijede večer,“ přispěl do diskuze.

Po bývalém hotelu Imperátor v teplické části Trnovany už zůstaly jen hromady cihel.
Případ ohyzdného Imperátoru je vyřešený, ruina už není. Více v týdeníku Směr!

Objevují se také žertovné plány. „Ať tam Třešňák postaví ten svůj mrakodrap,“ nabádá Milan, který bydlí v šanovské části Teplic, kde právě taková stavba má v budoucnu vyrůst a lidé v okolí ji tu nechtějí.

Karty na stůl ale v tuto chvíli musí vyložit majitel pozemku. Rumunka musí uhradit demolici, kterou kvůli havarijnímu stavu objektu nařídil stavební úřad. Pokud firmě, která bourání provedla, nezaplatí, obrátí se dodavatel na město Teplice, které práce uhradí a částku pak bude exekučně vymáhat na majiteli.

„Proto jsou jakékoliv debaty o tom, co by tam mohlo do budoucna být a kdo by postavil či zafinancoval, zcela předčasné,“ uzavírá diskuze primátor Teplic Jaroslav Kubera.

Imperátor patřil k dominantám Trnovan. Své pojmenování získala stavba podle hotelu, který nabízel i restauraci a kavárnu. Byl zde také koncertní a taneční sál, svého času tu fungoval fotografický ateliér a biograf.

Po druhé světové válce už Imperátor nesloužil svému původnímu účelu. Vznikla zde škola, která tu fungovala až do roku 1982. Od té doby Imperátor chátral. Plány na jeho obnovu nevyšly.

Imperátor v Trnovanech
Imperátor, Mlýnská a další barabizny. Nebezpečné ruiny ohrožují životy lidí