„Takové sucho už dlouho nepamatujeme, vody je málo, neobměňuje se a rybníky se tak i postupně zanášejí,“ postěžoval si Petr Kulhánek, vedoucí úseku rybářství a zemědělství společnosti Kinský Žďár, která obhospodařuje na 750 hektarů rybníků na území okresů Žďár nad Sázavou, Havlíčkův Brod, Pelhřimov a Jihlava.

Rybáři již proto museli na některých vodních plochách použít elektrické přístroje, jimiž dodávají, a to hlavně z rána, kdy je situace nejhorší, rybám kyslík. „Minulý týden byla tato technika nasazena například na Kamenném rybníku u Žďáru nad Sázavou, kde je obrovský deficit vody. Tento týden jsme to samé museli učinit na Sirákovském rybníku na Žďársku,“ popsal Petr Kulhánek. Ve Velkém Dářku, největším rybníku Českomoravské vrchoviny, je podle něj situace i přes nízký stav vody prozatím dobrá.

K rychlému řešení situace muselo být v úterý 31. července přistoupeno na přehradě Markovka na Třebíčsku. „V neděli večer jsem tam viděl větší množství uhynulých ryb, a ne zrovna malých. Zajímalo by mě, co se bude dít s těmi zbývajícími? Voda je tam už hodně špatná a je jí málo,“ nechal se slyšet mladý muž a zároveň i rybář z Třebíčska, jenž si nepřál uvést své jméno. Markovka byla téměř vypuštěna kvůli chystané rekonstrukci. Podle státního podniku Lesy České republiky (LČR), jemuž nádrž patří, ji ale nebylo možné zbavit vody úplně kvůli zanesené výpusti.

„Většinu ryb jsme při vypouštění nechali vylovit. Předpokládali jsme, že v nádrži bude dostatek vody pro zbývající ryby, které jsme neslovili během vypouštění, a snadno tak v nádrži přežijí do podzimního zahájení prací. Je ale velké sucho a tropické letní teploty. Voda se vypařuje, neprší, do nádrže další voda nenatéká, takže ryby hynou. Proto jsme okamžitě zahájili výlov,“ popsala v úterý Eva Jouklová, mluvčí LČR.

Technika, jež dodává šupináčům kyslík, už byla nasazena v Rybářství Vysočiny, které hospodaří na přibližně pětašedesáti hektarech rybníků na Havlíčkobrodsku. „Průtoky nejsou malé, spíš žádné. I ty rybníky, které byly jindy opravdu hodně průtočné, jsou na tom velmi špatně,“ posteskl si majitel rybářství Josef Nikl. Situace je podle něj na pováženou obzvláště na menších vodních plochách. Dva takové rybníky o rozloze do jednoho hektaru, kam ryby byly nasazeny na jaře letošního roku, už museli rybáři dokonce raději slovit, aby ryby neuhynuly.

Lépe je pak na tom dle jeho slov například rekreanty hojně navštěvovaný rybník Řeka u Krucemburku, a to díky vyšší nadmořské výšce a také tomu, že tam hojně fouká vítr. Odpary tam tím pádem nejsou tak velké. „Teď čekáme, jak to bude s počasím dál. Pokud se to nezmění, s rybami to bude špatné,“ dodal Josef Nikl.

Bohužel podle předpovědí meteorologů se klima v nejbližší době nijak výrazně měnit nemá. Český hydrometeorologický ústav hlásí pro Kraj Vysočina pro následující dny stále odpolední teploty převyšující třicet stupňů Celsia.