„Dva testované vzorky potvrdily naši původní domněnku, že látka, která se dostala do Bečvy, jsou kynanidy. Teď je na inspektorech České inspekce životního prostředí v Brně, aby se pokusili identifikovat původce havárie. Do věci vstupuje také kriminálka, která bude celý případ řešit,“ uvedla mluvčí České inspekce životního prostředí Radka Nastoupilová.

Odstraňování následků masivního úhynu ryb v řece Bečvě v Hranicích, pondělí 21. září 2020
Apokalypsa na Bečvě: neznámá látka otrávila tuny ryb, nevstupujte do vody!

Odebrané vzorky analyzuje Státní veterinární ústav v Olomouci. „Důvodné podezření na kyanid tam je, musíme věc ale ještě došetřit, vzorky odebíralo více subjektů a definitivní výsledek všech ještě nemáme k dispozici,“ uvedl ředitel Státního veterinárního ústavu v Olomouci Jan Bardoň.

U přerovského jezu se ve čtvrtek dopoledne uskutečnila informativní schůzka za účasti zástupců Povodí Moravy, ale i pracovníků odborů životního prostředí dotčených měst a dalších subjektů.

„Lidé v Přerově by nadále neměli vstupovat do Bečvy - vzhledem k tomu, že stále není znám původce otravy a nemůžeme zcela vyloučit, že se může něco podobného zopakovat,“ řekl šéf odboru životního prostředí přerovského magistrátu Pavel Juliš.

Do Moravy otrava zřejmě nepronikla

Podle něj se Povodí Moravy podařilo naředit Bečvu vodou z nádrží a k dalšímu úhynu ryb už nedochází. „V Přerově se otrava zastavila a zatím to nevypadá, že by se otrávené ryby dostaly až do Moravy,“ konstatoval.

Rybáři nakládají leklé ryby z řeky Bečvy 21. září 2020 v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku.
Z Bečvy odvezli rybáři do kafilerie 20 tun otrávených ryb. Škody jdou do milionů

Otrava v řece Bečvě se začala šířit v neděli odpoledne a zasáhla více než čtyřicet kilometrů dlouhý úsek od Choryně na Vsetínsku až po Přerov. Rybáři spolu s dobrovolníky odvezli do kafilérie zhruba dvacet tun otrávených ryb.