Když si Milan Skuček z táborského sídliště Nad Lužnicí o víkendu koupil v řetězci Albert u táborského Baumaxu balíček žampionů, těšil se na dobrý oběd. Chuť mu ale záhy došla.

„Když jsem houby doma rozbalil, všiml jsem si, že jsou jako okousané od myší. Opatrně jsem je tedy začal prohlížet, ale čekalo mne ještě něco horšího. Na dně plastové krabičky jsem našel několik granulí jedu na krysy,“ sdělil redakci Táborského deníku.

Inspekce nevěřila vlastním očím

Houby od nás z redakce putovaly pracovníkům táborského inspektorátu Státní zemědělské a potravinářské inspekce v Purkyňově ulici. Inspektoři nevěřícně nad růžovými granulemi kroutili hlavami, ale i bez laboratorních analýz pojali více než podezření, že má spotřebitel pravdu.

Pak už nastal obvyklý postup. „Dojeli jsme hned na prodejnu, kde zrovna měli jen čtyři balíčky žampionů, které jsme zkontrolovali, ale nic takového už v nich nebylo. Na místě jsme zároveň zkontrolovali hygienu a deratizaci prodejny,“ řekla pro Deník vedoucí odboru kontrolu SZPI Magda Miloševičová.

Informace o nálezu v Táboře putovala i k jejich kolegům do Olomouce, kteří mají prověřit provoz výrobce hub. Ten má sídlo v Bílovci. „Zároveň jsme vydali obchodnímu řetězci pokyn, aby na všech svých provozovnách houby zkontroloval,“ dodala Miloševičová.

Postihy nebudou

Případné postihy ale na programu nejsou. Jakmile je balíček rozbalený, bere takové případy inspektorát jako informativní podnět. Vždy se totiž počítá i s alternativou, že ať již v tomto případě jed, nebo cokoli jiného, může do potraviny nastražit sám kupující.

Není proto ani pravděpodobné, že by správa investovala do laboratorních rozborů, které by zjistily obsah účinné složky.

Jed na hlodavce je pro člověka nebezpečný. „Aktivní látka zabraňuje srážlivosti krve, to znamená, že člověk vnitřně vykrvácí,“ dodala Miloševičová.

Pro hubení hlodavců se nejčastěji používají chemické látky narušující srážlivost krve - antikoagulanty. "Pokud člověk granule sní, rozhodně je třeba hned zajít k lékaři, který aplikuje příslušný protijed, což je bezbolestné," radí Richard Klečacký z táborské odborné firmy.