Na svůj účet na facebooku proto pověsil fotky s vybavením bytu rodičů a do celého virtuálního světa pak vytroubil, že s nimi odjíždí na dvoutýdenní dovolenou. Když se vrátili, našli doma jen spoušť po zlodějích.

Takový je jen jeden z mnoha případů kyberšikany, se kterou má zkušenost stále víc českých dětí. Nezřídka končí i sexuálním obtěžováním nebo dokonce násilnou trestnou činností. Budějovičtí policisté se proto teď tomuto tématu intenzivně věnují a pořádají na školách řadu besed. Jedna z nich se konala včera v Základní škole v Nerudově ulici. „Zrovna včera mi někdo hacknul účet na facebooku a napsal jednomu deváťákovi mým jménem na zeď nějaké sprosťárny. Ten mě pak chtěl zmlátit. Musel jsem si proto udělat nový účet a ten starý odhlásit,“ postěžoval si například 13letý Adam Bečvář.

Nepříjemné zkušenosti s virtuálním obtěžováním má i stejně stará Katka Školová. „Psal mi někdo na mail, vůbec jsem nevěděla, kdo to je. Trvalo to asi měsíc a pak mi mamka řekla, ať už raději nic neodepisuju,“ svěřila se Katka. Na dotaz policistů, kdo z žáků má na facebooku profil, se zvedl celý les rukou. Nehlásili se akorát dva žáci, jedním z nich byl 14letý Filip Grňák. „Nemám žádný důvod ho mít. Bydlím na vesnici, a když chci za kamarády, tak jim zavolám nebo za nima zajdu,“ zdůvodnil Filip.

Z některých kauz, se kterými policisté žáky seznamovali, běhal opravdu mráz po zádech. Byl mezi nimi i případ 32letého Pavla Hovorky z Prahy, který vymyslel před třemi lety fiktivní soutěž Dítě VIP na sociální síti lide.cz. „Nechal si posílat fotky dětí a skončilo to tím, že dvacet chlapců sváděl k sexu a osm jich pohlavně zneužil,“ popsal policejní mluvčí Milan Bajcura. Podle statistik má zkušenost s některou formou kyberšikany až polovina českých dětí. Většinou se jedná o dívky. Alarmující je však i to, že bezmála třetina školáků se takového jednání sama dopustila. „Informace, které o sobě na internetu zveřejníte, tam kolují i několik let po smazání profilu,“ upozornila policejní mluvčí Regina Tupá.

Podle metodičky školy Marcely Zákoucké musejí žáci při vstupu do třídy vypnout mobily a při vyučování je nesmí používat. Nestává se tedy, že by děti nahrávaly učitele a pak to dávaly na internet. Jedním případem kyberšikany mezi dvěma děvčaty na této škole se však policie přesto v současné době zabývá.