Policie však v takovém případě nestojí na straně myslivců.

„Jestli večer vykouřím brko a ráno jdu na hon, tak už přece dávno nejsem ve stavu, kdy by hrozilo, že někoho postřelím. Stejně tak nesouhlasím s tím, aby se po jedné štamprli na zahřátí braly papíry na střílení,“ tvrdí třiatřicetiletý myslivec, jehož jméno má redakce Slováckého deníku k dispozici. „Znám myslivce, kteří berou tak silné oblbovací léky, že je to horší, než kdybych si šel zakouřit těsně před honem,“ dodal nimrod ze Slovácka.

Jeho názor by ale u policistů neuspěl. „Zákon o zbraních zakazuje osobě ovlivněné alkoholem, marihuanou či jinou návykovou látkou nosit zbraň či s ní jakkoliv na veřejnosti manipulovat. V takovém případě musí lovec počítat s až padesátitisícovou pokutou,“ konstatoval uherskohradišťský policejní mluvčí Aleš Mergental.

Zatímco dýchat kvůli zkoušce na alkohol dávají strážci zákona každému kontrolovanému myslivci, test na drogy podstupuje daleko menší množství lidí. „Praxe je taková, že pokud má lovec negativní zkoušku na alkohol, ale vypadá podezřele – motá se, špatně mluví či jeho oči vypadají zvláštně – provádíme test na drogy. Letos jsme ale zatím k takovému kroku ještě nepřistoupili,“ řekl Mergental.

Policisté drogu v těle zjišťují pomocí testeru s papírkem. Ten kontrolovaná osoba olízne a zařízení z rozboru slin ihned určí přítomnost amfetaminu, THC či jiné návykové látky. Jednorázovým drogovým testerem, jehož cena se pohybuje v řádech stokorun za kus, je vybavena každá policejní hlídka.

Předseda uherskohradišťského Okresního mysliveckého spolku Karel Blahušek policejní kontroly schvaluje. „Alkohol i marihuana jsou návykové látky. Vědomě by se snad nikdo z nás před honem neopíjel, to už by byl pravděpodobnější zbytkový alkohol, ale i za ten nese každý svou zodpovědnost. Když je někdo do rána na flámu, ať pak nechá flintu doma,“ prohlásil Blahušek.

Od třicátého října zkontrolovali policisté na Slovácku při devíti honech na dvě stovky myslivců. Ani jeden z nimrodů nebyl pod vlivem návykových látek.