V Holčovicích na Bruntálsku ani ne. Už před pandemií se ve velkém kostele scházelo na mši zhruba deset až patnáct farníků.

Kněz Pavel Zachrla už covid sám prodělal. Stejně jako ostatní si nasadí respirátor a pak se společně pomodlí za zdravotníky i za ty, kteří této nemoci podlehli. Všichni se už těší na kázání, protože pan farář umí trefně komentovat aktuální události.

Bohoslužba v Holčovicích v době covidové: hrstka věřících, respirátory, dezinfekce a aktuální události v glosách faráře Pavla Zachrly.Bohoslužba v Holčovicích v době covidové: hrstka věřících, respirátory, dezinfekce a aktuální události v glosách faráře Pavla Zachrly.Zdroj: Deník/František Kuba

Postel, hospoda, kostel

Varhaník Jiří Vachala na kúru holčovického kostela zahrál fanfáru, aby farář Pavel Zachrla mohl slavnostně předat kytici frezií k životnímu jubileu farnici paní Alence. Zachrla připomenul, že jde o obdivovatelku faráře a spisovatele Zbigniewa Czendlika.

Vánoční mše v Holčovících měla zvláštní atmosféru. Patří k ní svařák a betlémské světlo pro zahřátí, stejně jako roušky proti kovidu.
Tak trochu jiná mše. Uzdravený kněz z Holčovic doporučil farníkům očkování

„Jako první si koupila jeho knihu Postel, hospoda, kostel, která pak dlouho mezi námi v Holčovicích kolovala. Postel naštěstí všichni doma máme, ale hospody jsou zavřené. V české historii nikdy nic bez hospod nefungovalo, protože jsme zvyklí si tam o všem povykládat. A kostel? Ten je také místem setkávání a udržování mezilidských vztahů. Existují snahy převést kostel a jeho funkce do virtuální reality. Buďme rádi, že nám zůstala volba mezi internetem a osobním setkáním. Hospody takovou možnost nemají,“ glosoval Zachrla současnou situaci, když gratuloval farnici Alence k životnímu jubileu.

Papež ve městě praotce Abraháma

Mezinárodní den žen využil Zachrla, aby vysvětlil farníkům roli žen v katolické církvi, ale nemohl opomenout ani návštěvu papeže Františka v Iráku. Každý viděl ve zprávách papeže na místech, kde ještě nedávno páchali zločiny teroristé Islámského státu. Papež František na své misi navštívil také mezopotámské biblické město Ur, ze kterého vzešel praotec Abrahám.

Farář Pavel Zachrla pojal liturgický obřad žehnání vody, kadidla a křídy velmi didakticky.
Kněz v Holčovicích pojal obřad žehnání vody, křídy a kadidla didakticky

„Abrahámův vliv přiznávají tři světová náboženství: křesťanství, židovství a islám. Proto modlitba papeže v Abrahámově rodišti je mezinárodní událost číslo jedna. O návštěvu těchto biblických míst před ním usilovali i další papežové, ale František byl první, komu se to podařilo. Podstoupil riziko s vědomím, že tam křesťané žijí v ohrožení a možná také jemu hrozí atentát,“ komentoval kněz v Holčovicích události uplynulých dní. Návštěva papeže v Iráku vstoupí do historie jako okamžik, který ovlivní budoucí vztahy křesťanství, židovství a islámu. Tato náboženství utváří myšlení většiny lidstva.

Bohoslužba v Holčovicích v době covidové: hrstka věřících, respirátory, dezinfekce a aktuální události v glosách faráře Pavla Zachrly.Bohoslužba v Holčovicích v době covidové: hrstka věřících, respirátory, dezinfekce a aktuální události v glosách faráře Pavla Zachrly.Zdroj: Deník/František Kuba

Žalm o moudrosti

Na třetí neděli postní se v katolických kostelech čte žalm „Hospodinův příkaz je spolehlivý, nezkušenému dává moudrost“. Také na téma nezkušenost a moudrost měl Zachrla přiléhavou glosu.

„Rádi si poslechneme, co říkají v rozhlase nebo v televizi, protože tak získáme pocit, jak jsme moudří. Ve skutečnosti často jen opakujeme cizí myšlenky a nerozeznáme informační manipulace, takže jsme chytří jak to rádio,“ rozebral žalmistu Zachrla a doporučil, ať při hledání skutečných životních hodnot odložíme myšlenkové stereotypy. Zvlášť když přemýšlíme o existenci věčnosti, božích přikázáních a božském prostoru, který přesahuje náš lidský život.