Vyrábět se tam má důležitá složka chystané vakcíny proti onemocnění covid-19, vyvolávanému novým typem koronaviru: povrchový protein schopný vybudit imunitní reakci organismu. Následně produkt poputuje do Německa, kde americká společnost Novavax dokončí samotnou očkovací látku doplněním další složky dodávané za Švédska. V Bohumili, kde tamější závod nově patří právě pod Novavax, již nyní běží provozní testy. Se zkušebním provozem se počítá v říjnu.

Samotný protein je bezpečný, protože není nijak infekční, zdůraznil vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula. „Nepracuje se s živým virem, pouze je tady nosič, kterým je hmyzí virus; nemůže nakazit nikoho,“ ujistil Prymula, že lidem v okolí nic nehrozí.

Zda část produkce vakcíny bude k dispozici i v České republice, závisí podle Babišových slov na nabídce výrobce – a na výsledcích následných jednání. Působení firmy Novavax v České republice podle předsedy vlády otevírá lepší možnosti pro vzájemné diskuse. Zatím je jisté, že tři stovky českých dobrovolníků se budou moci zapojit do testování vakcíny. První fáze testů již běží v Austrálii – a výsledky Prymula vidí jako slibné. Zvláště prý ve srovnání s konkurenty.