Základem funkčních plovoucích recesistických těles nebyly vyspárované necky z babiččiny půdy, ale funkční duše či umělohmotné sudy. Na nich se 250 divákům prezentovala neobvyklá plavidla.

Podmořský svět, rodina Hřibova, Ogarova restaurace, Temelín a slaný popcorn, který nabízel šestiletý Jiříček Janováč, dvojnásobný vítěz Neckyády. Tu sobotní vtipně a pohotově moderovali Eliška Polášková se Zbyňkem Strašákem, členové divadelního souboru Zdeňka Štěpánka z Napajedel.

Setkání řidičů starých aut a motocyklů v Bohumíně, které pořádal Veteran car club Ostrava v sobotu 3. srpna 2019.
Bohumín se hemžil nablýskanými veterány. Nejstaršímu z nich bylo skoro sto let

„Neckyáda nebyla jen přehlídkou doma vyrobených bizarních plavidel, ale soutěží posádek z řad dětí a zručných konstruktérů z řad jejich rodičů. Design a pohyb plavidel po vodní hladině nehodnotila jury, ale jejich strůjci,“ informovala Jitka Točková, starostka Salaše.

Na nejvyšší stupínek pro vítěze si pro putovní pohár s miniaturními neckami a věcné ceny vystoupaly Elinka Čevelová (5) s Vendulkou Bystřickou (4), které na hladině okupovaly velmi nápadité plavidlo podmořský svět. Temelín Úrichových obsadil druhé místo a na třetí stupínek pro šampiony vystoupaly tři zbývající posádky.

„S plavidlem Ogarova restaurace jsme se přijeli prezentovat na Salaš z Huštěnovic. A bylo na ní moc fajn,“ pochvalovala si osmiletá Zuzanka Valentová. V restauraci se usadila se sestrou Natálkou a dvěma kamarády, Tobiášem a Matyášem.

Přejezd lávky na bicyklu

Diváckým magnetem Neckyády byl přejezd lávky nad vodní nádrží na bicyklu. Většina soutěžících z řad dětí i dospělých ji bez problémů přejela, někteří se však podívali až na dno nádrže. „Vítězem v kategorii dětí se stal Šimon Mergental z Velehradu, kategorii dospělých už pošesté opanoval salašský Tomáš Daněk. Urputné boje o vítězství sváděly dvojice dětí i dospělých v přejezdu lávky nad nádrží s trakařem,“ potvrdila salašská starostka.

Bobr ve Svitavách
Na Svitavsku se objevil bobr. Dnes je ale jeho hráz opuštěná

Cenu za první místo v kategorii dětí předala Matěji Špičákovi a Marku Šídlovi, v kategorii dospělých Matěji a Rostislavu Mléčkovým.

„Letos jsme měli zbrusu novou lávku, takže většina soutěžících ji přejela na bicyklu i ve dvojicích s trakařem bez úhony. Aby byl v příštím roce přejezd zajímavější, bude asi třeba spoje lávky před soutěží trochu rozviklat,“ řekla s pousmáním salašská starostka.

Degustace špekáčků a hermelínů

Na neckyádovém klání nemohly chybět ani soutěže na suchu. Na břehu nádrže probíhala degustace špekáčků prokládaných cibulí, kvašáků a nakládaných plísňových hermelínů. Ten měla podle návštěvníků nejlépe naložený Krystýna Grebeníčková. Nejlepšími kvašáky se mohla pochlubit Salašanka Jana Trubačíková a nejvíc hlasů dali lidé utopencům domácí Daniely Jurákové.

Na Stolové hoře v CHKO Pálava na Mikulovsku spásají pastvinu o velikosti jednoho hektaru čtyři koně. Dvě kobyly a jejich hříbata.
Stolovou horu na Mikulovsku spásají koně. Pomáhají tak okolní přírodě růst