Podle spolumajitelky farmy Dagmar Hančové bude samosběr probíhat denně, dokud bude co sbírat. „Zákazníci si vyberou mezi odrůdami Belana, Marabel nebo červená Marizza,“ uvedla s tím, že odhadovaná doba sklizně je měsíc.

„Zákazníky plánujeme denně informovat, v jaké časy jednotlivé dny bude samosběr probíhat,“ dodala.

Pro velkou úrodu brambor je potřeba dobře pečovat o půdu, nevyživovat jen rostliny, ale chovat půdní mikroorganismy
Češi jedí brambory 400 let: Jak se mění spotřeba a cena, kde jsou největší pole

Celková plocha, kde farmáři plodinu pěstují, je dvacet hektarů. „Úroda na to, že celý rok bylo poměrně sucho, je nadprůměrná. Plánujeme sklidit tisíc tun brambor. Je jich dostatek. Určitě se dostane na všechny,“ řekla Hančová Deníku.

Cena šla podle ní mírně nahoru. „Jeden kilogram vyjde na deset korun. To je pořád krásná cena za domácí brambory,“ upřesnila.

Samosběr brambor na farmě Hanč ve Vraňanech začal ve čtvrtek 7. září.Samosběr brambor na farmě Hanč ve Vraňanech začal ve čtvrtek 7. záříZdroj: Deník/Alena Hedvíková

Na samosběr do Vraňan se vydala i Tereza R. z Českého Brodu. „Jezdíme pravidelně už několik let. Dnes jsme nasbírali během dvou hodin patnáct pětadvacetikilových pytlů,“ sdělila návštěvnice.

O samosběru se prý dozvěděla z facebooku farmy. „Brambory z Vraňan nám chutnají, u nás ani o žádném samosběru nevíme,“ podotkla.

Sbírají se okurky, cibule i dýně

Samosběr brambor je na samém začátku. Místo sběru může zákazníky překvapit. Pole se totiž nenachází přímo naproti prodejně, jak jsou lidé zvyklí, ale mezi obcí Vraňany a Vraňany nádraží. Cesta k samosběru je dobře značená ukazateli.

Cestou zpět z brambor můžou návštěvníci nasbírat ještě další druhy zeleniny. „Stále probíhá samosběr cibule, okurek, cuket i rajčat,“ zmínila Dagmar Hančová možnosti, které jsou stále aktuální.

Jako na ostrově Robinsona Crusoe. Vysočina už je vhodná k pěstování batátů
Jako na Robinsonově ostrově. Batáty se dají pěstovat i na Vysočině

„Blíží se Halloween, probíhá také samosběr několik druhů dýní. Naši zaměstnanci stále sklízejí jahody - a budou zhruba do poloviny listopadu. Koupit si je mohou návštěvníci přímo na prodejně,“ zakončila spolumajitelka farmy.