„Česnek vypadá pěkně, některý je sice menší, ale za ty peníze? Vezmeme dvacet kilo, bez česneku se v kuchyni neobejdu,“ usmívala se Milada Janíčková z Boskovic, když na poli skládala česnek do přepravky.

Manželé Vinklerovi přijeli z Otrokovic. „Vyplatí se nám to. Jsou větší i menší palice, ale celkově česnek vypadá dobře. Kolem Brna, na Vysočině nebo na Zlínsku, všude stojí čerstvý česnek s natí sto dvacet korun i více. Padesát korun? Neskutečná cena,“ pochvalovali si manželé.

Obrovský zájem o samosběr. Na nejlevnější jahody v Česku se v Zámrsku stojí fronty
Obří zájem o samosběr. Na levné jahody se v Zámrsku stojí fronty

K samosběru nabídl pěstitel Unikát, jak se jmenuje česká fialová odrůda paličáku příjemně ostré chuti. Kvůli tomu, že palice jsou rozdílné velikosti a že česnek letos nabízí k samosběru poprvé, nasadil Ladislav Kašpar zaváděcí cenu.

„Česnek je dobrý, silné chuti. Ale sázel jsem ho až ke konci ledna a do bahna. Který se zatlačil, je menší. Tomu odpovídá cena,“ vysvětloval pěstitel.

Za česnekem desítky kilometrů 

Samosběr česneku nakonec zahájil o pár dní dříve než původně předpokládal. Zejména kvůli vývoji počasí. Zájem byl i tak obrovský. Někteří lidé přijeli už hodinu před devátou, avizovaným startem samosběru. Ujeli i desítky kilometrů. Další zájemci od rána telefonovali, aby se ujistili, zda už je česnek k mání.

„Ano, už jsme začali. Lidí je opravdu hodně. Byl bych nerad, abyste jel zbytečně. Dnes může být vyprodáno,“ vysvětloval Ladislav Kašpar do telefonu čtyřicet minut po začátku samosběru. Mobil zvonil neustále. „Tento pán byl z Vítkova, ale volali i z Čech,“ líčil po posledním hovoru.

Podle statistiků za uplynulých 33 let z české krajiny zmizelo 43 procent původní plochy ovocných sadů. Ilustrační foto.
Soumrak českých jablek? Na stromech zůstávají desítky tun, ovocnáře drtí inflace

Na srpen chystá pěstitel samosběr ostatní zeleniny. K dispozici bude veškerý sortiment jako vloni. Sbírat by se mělo začít kolem 25. srpna. „Lepší porosty jsme nikdy neměli,“ rozhlížel se pěstitel spokojeně po pozemcích s ostatní zeleninou. Budou i melouny, a to ještě větší výměra než vloni.

Samosběr česneku chystá na Olomoucku také farma Blatec. Propuknout by měl 7. července v 8 hodin.