Raný česnek budou zákazníci vlastnoručně sklízet ze tří hektarů. „Česnek je velmi pěkný, silné chuti a je ho dostatek. Zákazníci se mohou těšit,“ zve pěstitel Ladislav Kašpar na samosběr, který startuje v sobotu 29. června v 7:00.

Mírná zima plodině přála a abnormální počasí koncem zimy a na jaře jí neubralo na kvalitě.

Protože loni byl zájem o česnek extrémní a stovky motorizovaných zákazníků u obce způsobily kolaps v dopravě, rozhodl se pěstitel vyzkoušet novou taktiku. Cena česneku, která bude opět lidová, se bude měnit v čase. „Zkusíme model sestupné ceny. Lidé si budou moci vybrat, za kolik chtějí česnek koupit. Cílem je, že by se nemuseli potkat zákazníci v jeden čas. Rozdíl v ceně není velký, ale může to rozložit zájem zákazníků,“ vysvětluje pěstitel.

Cena za kilogram vlastnoručně sklizeného česneku začne na 80 korunách. „Druhý den bude za 70 korun a další dny pak o deset korun levnější. Do vysbírání, to je potřeba zdůraznit,“ upřesňuje.

Nově také částečně ořeže natě. Lidé nebudou muset „zbytečně“ platit za to, co v kuchyni nezužitkují, a současně jim zeleninu předpřipraví ke správnému uskladnění. Loni, kdy samosběr česneku nabídl poprvé, mnozí zákazníci na poli řezali natě hned za palicí. „Což je špatně. Zásadní chyba,“ poukazuje.

Zloděje zaznamená technika

Na pozemcích s česnekem i dalšími plodinami má pěstitel instalované zařízení, které zaznamená pohyb případných zlodějů. Už zaznamenal první zájemce, kteří sklízeli bez placení. „Byli to takoví ‚ochutnávači‘, nic velkého. Dorazil jsem hned na místo a vysvětlil jim, co se sluší,“ říká Ladislav Kašpar.

Parkovacích míst bude podle něj dostatek: „Chceme předejít problémům. Umístěny budou dopravní značky se zákazem stání, komunikace bude prázdná.“

close Letos krásně prosperuje i cibule. Úroda by měla být vynikající, 18. června 2024 info Zdroj: Deník/Daniela Tauberová zoom_in Letos krásně prosperuje i cibule. Úroda by měla být vynikající

Po sklizni česneku bude sezona pokračovat koncem srpna, kdy pěstitel nabídne k samosběru cibuli, melouny a rajčata. Muž přikročil k redukci doposud nabízených druhů zeleniny. Zcela upustil od kořenové zeleniny a ke sklizni nebude ani zelí. Na výnosech těchto plodin se vloni podepsalo počasí a zejména hraboši. „Loni jsem třikrát přesíval červenou řepu, a stejně z ní nic nebylo. Muselo dojít k redukci. Chci jít cestou maximální kvality,“ vysvětlil změnu.

Cibule na novém pozemku prosperuje díky dostatku vláhy velmi dobře. Sklízet se budou koncem srpna ze sedmi hektarů celkem čtyři odrůdy. V případě melounů očekává pěstitel meziročně podstatně větší výnos. Pěkné jsou na pohled i porosty keříčkových rajčat, o které byl loni velký zájem.

Cibule? Levnější než loni

Cena cibule bude vzhledem k očekávané úrodě a redukci nerentabilních plodin nižší než loni. „Osm korun, maximálně devět. Meloun podobně,“ prozradil pěstitel cenu za kilogram zeleniny.