„Napršelo, jahody jsou zalité kvalitně, plodů je nasazených dostatek. Můžeme se těšit na dobrou úrodu,“ rozhlížel se v pondělí dopoledne po plantáži na okraji Olomouce Jan Dostál, který patří mezi největší pěstitele jahod v Olomouckém kraji.

I když to vzhledem k chladnějšímu jaru vypadalo spíše na pozdější termín, samosběr začne ve čtvrtek 2. června. Ve Slavoníně letos i vzhledem k odrůdám otevřou jako první jahodárna na Olomoucku.

Samosběr jahod v Moravském Žižkově
Plné košíky jahod. Na samosběr si u Moravského Žižkova přivstaly stovky lidí

Lidé budou sbírat plody ze šesti hektarů jahodníků. Ke sklizni nabídne pěstitel celkem pět odrůd, které budou dozrávat postupně během června. Zákazníci se mohou těšit například na Rumbu nebo Honeoyoeku, kterou ve Slavoníně obnovili po několika letech.

„Je to kanadská jahoda, velice oblíbená, které se tady daří. Raná odrůda, ale musí se rychle otrhat, protože velice rychle přezrává. Chuťově je výborná. Pokud si chce někdo udělat opravdu vynikající marmeládu, doporučuji tuto odrůdu,“ zval Jan Dostál všechny milovníky jahod.

Motorizovaní návštěvníci najdou u plantáže třikrát větší plochu na parkování než minulé roky, k dispozici budou nově stojany na kola. Provozovatelé myslí i na děti, pro které vybudovali vyžití v podobě skluzavky a trampolíny. „Snažíme se to tady zákazníkům zpříjemnit každým rokem více a více, aby je to u nás bavilo,“ uvedl Jan Dostál.

Jahody v top kvalitě 

Cenu jahod v porovnání s loňským rokem nezvýší, přestože vstupy šly nahoru. Za kilogram vlastnoručně nasbíraných plodů zákazník zaplatí 75 korun.

Předem natrhané jahody na plantáži nebudou k dostání ani letos. Stejně tak zákazníci nenajdou plody ze slavonínské jahodárny nikde ve stánku. Pěstitel se soustředí výhradně na samosběr. „Garantujeme, že před zákazníky nikdo jahody neprotrhává. Nemůže se stát, že na ně zbydou drobnější jahody, protože pěkné šly na stánek. Chceme nabídnout top kvalitu,“ vzkázal pěstitel.

Pěstitel Ladislav Kašpar z Těšetic-Vojnic letos opět nabídne samosběr kvalitní zeleniny za pár korun. Chystá řadu novinek, 12. dubna 2022
Kilo mrkve za pět korun. Oblíbený samosběr zeleniny u Olomouce bude i letos

V tomto týdnu zahájí samosběr jahod také pěstitelé ve Skrbeni. „Předběžně stanovujeme začátek samosběru jahod na víkend 4. až 5. června, ale vše bude záležet na počasí. V průběhu týdne ještě termín otevření upřesníme,“ informovala v neděli Jahodárna Skrbeň na sociální síti.