„Extrém, který jsme doposud nezažili,“ hodnotil letošní start vedoucí skrbeňské jahodárny Marcel Špaček. „Lidé jsou zvyklí, že samosběr začíná, když jsou největší jahody a na metru si nasbírají, co chtějí a potřebují. O tuto radost jsme vlivem počasí přišli. Od zákazníků jsme si hned vyslechli nepěkné věci. Přírodu ale neovlivníme,“ dodal pěstitel.

Stovky lidí přilákal na pole u hradeckých Piletic samosběr jahod.
Samosběr jahod v ČR začal: Jaké jsou ceny, kolik kil se smí, jak správně trhat

Lidé, kteří nepřijeli ihned po otevření jahodáren, měli smůlu. Po třech hodinách bylo vysbíráno. Jahod bylo méně, protože část raných odrůd koncem dubna spálily mrazíky. Nespokojení zákazníci se pustili do pracovníků jahodáren - a to jak přímo na poli, tak prostřednictvím sociálních sítí.

„Kvůli nízkým teplotám bylo nazrávání velice postupné. První den jsme měli vysbíranou protrhávku během tří hodin. Pak po dalších čtyřech dnech, kdy jsme otevřeli, bylo vysbíráno po čtyřech hodinách,“ popisoval Jan Dostál začátek sklizně v Olomouci-Slavoníně, kde se letos uskutečnil první sběr už 16. května.

Samosběr jahod ve Starém Kolíně v roce 2023. Ilustrační snímek
Bláznivé počasí, říkají o jaru čeští pěstitelé jahod. Samosběry přesto budou

Na týden proto ve Slavoníně zavřel. „Už se mi to tak nelíbilo, že jsem nechal jahody nazrávat celý týden,“ vysvětlil. V pondělí opět otevřel a červených jahod je podle Dostála tolik, že sběr může pokračovat několik dní podle běžné provozní doby od 8 do 18 hodin.

„Určitě do čtvrtka. Upřesníme, jak bude vypadat pátek a víkend – kvůli koordinaci pracovních sil v rámci našich jahodáren.“

Není na co čekat 

Ve Slavoníně se červená sedm hektarů, celkem šest odrůd. Nestalo se, co letos také hrozilo, že by pozdní odrůdy vlivem počasí nenavázaly na uspíšené rané. „Začaly nazrávat o týden dříve než normálně. Prolíná se nám to. Nebudeme muset přerušovat,“ potvrdil Dostál.

„Jahod je dostatek a jsou krásně červené. Není na co čekat,“ pozval pěstitel milovníky jahod a samosběru do Olomouce-Slavonína.

V Olomouci-Slavoníně ve čtvrtek propukl letošní samosběr jahod. Zájem je obrovský, 16. května 2024.V Olomouci-Slavoníně ve čtvrtek 16. května začal letošní samosběr jahod. Zájem byl obrovskýZdroj: Deník/Daniela Tauberová

Ve Skrbeni se začne opětovně sbírat ve středu 29. května. Na jiné ploše. „Jahody zde mezitím dozrály a je jich dostatek. Nestane se, že by lidé po třech hodinách odcházeli, protože je vysbíráno. I když je letošek abnormální, nevyzpytatelný, už se vracíme do normálu,“ avizoval Marcel Špaček s tím, že příští týden by chtěl mít otevřeno denně, ale termíny bude ještě upřesňovat.

Na pole u Piletic v Hradci Králové se sesypaly davy lidí. Ve čtvrtek ráno tady začal - nebývale brzy - samosběr jahod
Jahody dozrávají dříve. Příště si raději koupíme polské, kritizují někteří úrodu

Ve Slavoníně letos stojí kilogram vlastnoručně nasbíraných plodů 85 korun. Ve Skrbeni 83 korun. „Cena bude s ohledem na dopady mrazů stejná do konce samosběru,“ informoval Jan Dostál. „Zatím 83 korun, ke konci upřesníme,“ sdělil Marcel Špaček.

Ve Slavoníně podle Dostála nehrozí, že by lidé neměli kde zaparkovat nebo museli nechávat vozy na příjezdové asfaltce. Některé zákazníky při prvních sběrech totiž odradilo parkování.

„Místa je u jahodárny opravdu dost,“ ujistil motoristy.