„Vanesska měla už od školky problémy v kolektivu dětí. Neuměla navazovat vztahy s vrstevníky a hrát si s nimi. Je velice úzkostná a stále zapomíná dodržovat sebeobslužné návyky. Má problémy s učením i emocemi,“ svěřila se Zdenka Habrová.

V případě dvanáctileté slečny je součástí FAS také hyperkinetická porucha s výraznou emoční nestabilitou, impulzivitou a tendencím k poruchám chování.

Pětiletá Violka ze Zbůchu se potýká s těžkou mentální retardací spojenou s autismem
V pěti letech stále nemluví. Dívka se potýká s těžkou mentální retardací

„Obecně jsou tyto děti považovány za zlé, škodolibé, nevychované, co neustále vyrušují. Nikdo už ale nevidí to, že jde o organické poškození mozku, kdy nedošlo k vytvoření potřebných mozkových spojení a spousta mozkových buněk byla poškozena či zanikla již v prenatálním stádiu právě kvůli alkoholu,“ zdůraznila pěstounka.

Ta vidí velký problém i v přijetí takového dítěte ve školství. „V Čechách zcela chybí podpůrná sít pracovišť, která by pracovala s celými rodinami těchto dětí, edukovala školu a širokou veřejnost,“ doplnila.

Pozitivní vliv má na Vanessku zooterapie.Pozitivní vliv má na Vanessku zooterapieZdroj: Zdenka Habrová

Po přijetí do péče pěstounka zjistila, že dívka trpí dalšími zdravotními problémy. Postupně jí byla diagnostikována vrozená vývojová vada, která postihla páteř a míchu. Během dospívání tak hrozí, že bude mít i problémy s chůzí. K tomu se přidala porucha autistického spektra a následkem pobytu v kojeneckém ústavu se projevila citová deprivace.

Pomáhají zvířecí parťáci

Pozitivní vliv má na Vanessku zooterapie. Nejdříve si domů pořídily kočku Elishu Szurmy Cat a o rok později královského pudla, který dostal jméno Charlie Andělská krása. Obě zvířata jsou přínosní terapeuti a kamarádi. „Vanesska se bohužel i sebepoškozuje, když přijde ze školy v nedobré náladě. Charlie už ji v tom dokáže zabránit, což je úžasné,“ podotkla Habrová.

Přispět Vanessce na nové auto můžete ZDE

S dcerou jezdí na týdenní hipoterapeutické pobyty. A jelikož na terapie jezdí v doprovodu psího parťáka, běží aktuálně na portálu Donio.cz sbírka, kde mohou zájemci přispět na pořízení nového většího auta, kam se všichni bez problému vejdou. Kupní cena auta je necelých 633 tisíc korun.

Mareček z Plzeňska trpí vzácnou nemocí - ichtyózou
Na jeho nemoc není lék. Chlapci se dělají šupiny, ohrožuje ho i vedro

„Pokud by se nepodařilo vybrat celou částku, zbytek vozu by byl uhrazen formou půjčky. V případě, že se podaří vybrat více, peníze využijeme na potřebné rehabilitace a terapie,“ nastínila plány pěstounka, která je sama od roku 1998 v invalidním důchodu.

Nedostatečná osvěta 

Přestože každý rok probíhá osvětová kampaň Suchej únor, podle Habrové se sklenka alkoholu během těhotenství stále toleruje. Podle odhadů se každoročně v Česku narodí 3 tisíce miminek se zdravotními komplikacemi, deformitami a postiženími, které způsobí konzumace alkoholu jejich matkami během těhotenství.

„Osvěta v tomto směru je zcela nedostatečná. Za mě tedy žádná dávka alkoholu není v těhotenství bezpečná,“ uzavřela Zdenka Habrová.