Smuteční průvod prošel z klubu Varna v Riegrově ulici do protějšího železářství chvíli před 17. hodinou, kdy ve svébytném obchodě s "retro" atmosférou obsluhovali své historicky poslední zákazníky.

Muži nesoucí otevřenou rakev s železářským zbožím uvnitř obkroužili kolečko po ochozené dřevěné podlaze a památku padesátiletého olomouckého obchodu s nezaměnitelným duchem i obsluhou uctili věncem před vchodem.

"Byl to nápad našeho kamaráda Leoše Šnýdla, rádi jsme se k němu přidali. Do Normy chodíme spousty let a s panem vedoucím máme nádherný vztah," vysvětlila Kateřina z blízkého podniku Varna, jedna z účastnic smuteční akce.

"Vždycky když jsme něco potřebovali, nikdy nebyl problém sehnat cokoli. Byl to člověk na správném místě. Každé ráno jste ho u nás mohl potkat na kafíčku s chlapama," prozradila s tím, že recesistickou akcí chtěli zároveň vyjádřit smutek a lítost nad tím, že svůj "kultovní" obchod již od 1. března neotevře.

Majitel: Je to má volba

V přízemí měšťanského domu v Riegrově ulici je Norma od roku 1969. Její zavření majitel železářství František Dosoudil na konkurenci velkoprodejen nesvádí. Na nájem si nestěžuje, na lidi taky ne. 

„Prostě jsem se rozhodl. Není pravda, že kvůli nájmu, to jsou spekulace. Tlak hobby marketů? Je to má volba. Děti mám, ale nemají o převzetí prodejny zájem,“ řekl nedávno Deníku muž, kterého jeho zákazníci neznají jinak, než v modrém plášti.