„V praxi to bude vypadat tak, že na střeše zachytíme dešťovou vodu, svedeme ji do rozvodů a následně ji budeme používat jako užitkovou vodu na sociálních zařízeních,“ popsal novinku starosta Chotěboře Tomáš Škaryd.

Převést tento plán ve skutečnost by chtěli v příštím roce. „Náklady na něj by měly být zhruba 940 tisíc, z čehož pětaosmdesát procent nám pokryje dotace z projektu Dešťovka,“ uvedl Škaryd.

Umění zpracovat maso a láska k řemeslu se u Stejskalů dědí. Ilustrační foto.
V Chotěboři už léta platí, že co Stejskal, to řezník

Zásadní stavební zásahy na škole kvůli němu dělat nemusí. Na využití dešťové vody totiž mysleli už při nedávné rekonstrukci. „Když jsme rekonstruovali sociální zařízení na škole, tak jsme už předběžně počítali, že tam něco podobného zavedeme. Čeká nás tak jen instalace systému na zachycení dešťové vody a napojení na stávající rozvody,“ přiblížil Škaryd.

O prázdninách zalijí kytky

Voda bude mít své využití i o prázdninách. „V době prázdnin, když bude škola zavřená, tak budeme vodu využívat například na zalévání městské zeleně. Stejně tak při nadbytku vody. Nechceme, aby tam stála, kazila a znečišťovala ten systém,“ prozradil chotěbořský starosta.

Obnovený divadelní spolek Lucerna zkouší dvakrát týdně.
Hasiče ve Vilémovicích nemají, zato ale kultury a zábavy až dost

„S podobným projektem zatím zkušenosti nemáme. Je to první projekt svého druhu, který ve městě budeme mít. Uvidíme, jak se osvědčí a případně bychom v budoucnu mohli zavést i na dalších městských objektech,“ přemítal Škaryd.

„Dnes dešťová voda steče do kanalizace a odchází pryč, což je škoda. Při suchu panujícím v posledních letech je tento projekt skvělou alternativou, aby se pitnou vodou neplýtvalo,“ vyzdvihl Škaryd.