Jste z tak výrazného vítězství paní Němcové v prvním kole překvapen?
Nedá se říct, že bych byl z pořadí prvního kola šíleně překvapený. Asi se něco takového dalo víceméně čekat. Paní Němcové se zřejmě daří budovat image politické superikony, aniž by formulovala nějaké programové priority. Tedy kromě ochrany ústavnosti a demokracie, což ale máme de facto všichni společné. To, že byla dvacet let nablízku všemu dění v ODS, zdá se také nehraje roli.

Není problém v tom, že jste jako senátor možná nedostatečně prezentoval vlastní práci?
Asi na tom něco bude. V Senátu jsem byl právě proto, abych pracoval. Ne abych vzkazoval „čau, lidi“ po sociálních sítích. Paní Němcová se v kampani vyhýbala debatám s občany, a proto neznáme její postoje ke konkrétním tématům. Já naproti tomu mám několik prioritních témat, která jsem šest let řešil, a rád bych v tom pokračoval.

Která z nich byste vyzdvihl?
Klíčovým tématem je pro mě životní prostředí, zatímco v ODS dál vesele přežívá ideologie „modré, nikoli zelené planety“. Totéž platí o lavírování ve vztahu k Evropské unii. To jsou všechno věci, k nimž chci nabízet alternativu. Je to důležitá a potřebná alternativa. Podstatná je pro mě i dostupnost kvalitního vzdělávání pro všechny. Pak také specifické záležitosti Prahy – například problémy s parkováním a průjezdností metropole nebo výstavba zbytečné nové ranveje na Letišti Václava Havla. Chci být alternativou i v politické kultuře. Nastolovat reálné konkrétní myšlenky, nápady a řešení, nikoliv jen defilé obrazů.

Zůstal byste politicky aktivní v případě porážky?
S veškerou vážností se teď soustředím na duel druhého kola. Pro účast v něm mám své důvody. Dohraji to do konce a podle výsledku se nějak zařídím.