„Klienti i personál mají negativní výsledky testu i při druhém odběru a pozitivní klientce skončila karanténa. Na začátku jsem nevěřil, že zůstane jen u jednoho klienta. Nicméně jsme si to vyzkoušeli a vidíme, že je to možné,“ shrnul ředitel Clementasu Lukáš Bardon.

V polovině srpna přivezli do Janovic klientku z nedaleké nemocnice dlouhodobě nemocných. Při opakovaném testování jí byl zjištěn koronavir. Následně se kvůli možnému rozšíření nákazy rozběhl kolotoč vyšetření a testů klientů a zaměstnanců. „Z medicínského a hygienického hlediska se jde o zcela unikátní výsledek, kterým Clementas ochránil Klatovsko před dalším šířením covidu. Záchrana je dílem správně nastavených pravidel prevence, kvalitně řízených kompetencí jednotlivých pracovníků, které jsou ku prospěchu pacientů řešeny do posledních detailů a jinde na ně třeba zapomínají,“ uvedl primář interního oddělení Klatovské nemocnice Jan Vachek.

Včasná karanténa

Podle generální ředitelky Renaty Prokešové se na tomto úspěchu podílelo několik aspektů. Především včasné nastavení karantény. „Pravidla, postupy a pomůcky máme připravené již od jara, takže během 15 minut bylo vše připravené,“ uvedla Prokešová. 

Dalším bodem je respekt personálu, klientů i rodin k onemocnění. „Všem chci hlavně poděkovat, protože dodržovali domluvené postupy a pravidla,“ dodala Prokešová s tím, že život v domově se ani v době karantény výrazně nezměnil.

„Na život s rouškami a dezinfekcí si již klienti zvykli. Budeme pokračovat v přijímání nových klientů a zaměstnanců do doby, než se domov zaplní,“ uzavřela Prokešová.