Někteří ze zdravotníků nazývají večerní a noční práci na ambulanci street fighting (pozn. redakce – pouliční boj). Situace se rapidně zhoršuje. Agresivita ošetřovaných je vysoká a v posledních týdnech dochází k napadení téměř každý den. „Jednou někoho zabijí,“ obává se mladá zdravotní sestra, která raději nechce uvést své jméno.

Nejvíce jsou ohroženi ti, kteří pracují na oddělení centrálního příjmu s emergency a v traumatologické a chirurgické ambulanci. Městská nemocnice leží ve spádové oblasti v blízkosti sociálně problémových zón. Zaznamenává proto daleko vyšší počet těchto případů než jiné nemocnice v Ostravě. „Jedním z faktorů, který se projevuje už několik let, je i blízkost Stodolní ulice,“ řekl Tomáš Mrázek, primář chirurgie, a dodává, že jim odtud přibývá násilných činů toho nejvyššího stupně společenské nebezpečnosti. Tomu odpovídá i závažnost zranění, často se objevují střelná, bodná a sečná.

Alkohol a drogy

„Agresivita pacientů, zejména těch pod vlivem návykových látek, se stupňuje do té míry, že máme v těchto případech velkou obavu o své zdraví,“ svěřili se někteří pracovníci nemocnice. V posledních dvou týdnech došlo k tomu, že byla dvěma zaměstnancům zlomena ruka a skončili v pracovní neschopnosti. Odstrašujícím případem je pak událost z minulého týdne, kdy podnapilý muž – kromě hrubých nadávek – ohrožoval téměř metr dlouhou mačetou pracovníky, kteří jej ošetřovali.

Sprosté nadávky některých opilých nebo zfetovaných pacientů jsou věc, nad kterou se už zdravotníci ani nepodivují, a nepovažují je za nic mimořádného. S fyzickými útoky se ale smířit nehodlají. V nemocnici sice působí bezpečnostní služba, možnosti, jak zasáhnout, však má omezené. Její činnost v těchto případech spočívá zejména v udržení situace do příjezdu policie. Snaží se hlavně zabránit újmě na zdraví zaměstnanců a ostatních pacientů, a škodě na majetku nemocnice. „Nemáme statut veřejného činitele. A v městské nemocnici, místě veřejnosti volně přístupném, můžeme proti útočníkům používat jen ty prostředky, které může použít jakýkoliv jiný občan,“ vysvětluje šéf bezpečnostní služby.

Polsílení ostrahy

„I proto bych chtěl vyzdvihnout spolupráci s policií, která je vynikající. Nejkritičtější je doba mezi incidentem a příjezdem policejní hlídky, to se takzvaně hraje o čas, aby došlo k minimalizaci újmy na zdraví,“ dodává primář chirurgie.

Řešením by podle dotázaných zaměstnanců mohlo být posílení nemocniční ostrahy a úpravy samotného pracoviště tak, aby zdravotníci byli při své práci lépe chráněni. „Vedení nemocnice si závažnost situace uvědomuje a po čtvrteční schůzce se zdravotníky zahájilo realizaci takových kroků, které povedou k zajištění větší bezpečnosti lékařů a ošetřovatelského personálu,“ řekla tisková mluvčí fifejdské nemocnice Anna Vidiševská.

Lukáš Mrázek