Případu se budeme dále věnovat. Máte podnět pro redakci? Pište na: jiri.sejkora@denik.cz

O osm minut později zamčené dveře kvůli čekání na opozdilého rodiče. Učitelku v mateřské školce za tento „prohřešek“ čekal vytýkací dopis. Špička ledovce toho, co se nějaký čas děje v pardubické mateřské školce Doubek ve Svítkově.

O podivné chování ředitelky Mirky Novákové se už začala zajímat policie, školní inspekce, inspektorát práce i pardubický magistrát. Učitelky jej popisují jako šikanu nebo rovnou teror.

„Doslova nadskakujeme, když jen projde kolem. Mívá ve zvyku vrazit do třídy a vyvolat povyk kvůli maličkostem. Zaměstnance přetěžuje a následně jim vytýká neplnění i domnělých povinností. To je obvyklá taktika,“ popisují učitelky. Kvůli strachu ze msty ale jména uvádět nechtějí. Redakce je však zná.

„Krom vytýkacích dopisů vyhrožuje zaměstnancům známostmi, soudy a policií,“ dodávají.

Problémy začaly nedlouho po jejím příchodu v lednu 2016. Setrvalý psychický tlak na zaměstnance si už vybral svou daň – a to nejen v jejich četných odchodech. Tři učitelky už také za vedení ředitelky Novákové vyhledaly lékařskou pomoc.

NAPADLA UČITELKU
„Když nastoupila, ještě studovala. Jezdila na zkoušky, a tak její náladové a impulzivní chování nikomu nepřišlo tolik divné. Snažily jsme se vstřícně vycházet jejím studijním potřebám a vrtochy připisovaly studijnímu vytížení. Pak začaly ony proslulé šikanující ‚úkoly’, které zadává prostřednictvím nalepovacích papírků. Jednu učitelku dokonce fyzicky napadla a potyčka skončila tím, že kolegyně musela z její kanceláře utéct oknem. S psychickými problémy pak skončila u lékaře,“ vypráví pedagožky. 

Nováková učitelku vzápětí vyhodila. Školka ale později prohrála soud o výpověď a ženu musela vzít zpět.

„V poslední fázi už jsem nemohla ani spát. Skončila jsem na psychiatrii. Připadala jsem si kvůli tomu trapně, ale paní doktorka mi pomohla. Od té doby jsem na lécích a na kontrolce,“ popsala vlastní zážitek jedna z učitelek.

Podobnou zkušenost má i další její kolegyně. Zhroucenou k lékaři ji odváželi přímo pracovníci školní inspekce, kteří do školky přijeli na kontrolu.

ZÁKAZ PROPOUŠTĚT ŘEDITELKA PORUŠILA
„Poté, co se do věci vložila na náš podnět školní inspekce, jsme ředitelce důrazně doporučili neprovádět jakákoliv personální rozhodnutí. Toto jsme jí museli zopakovat i písemnou formou,“ uvedl náměstek primátora Jakub Rychtecký, který má oblast školství na starost.

Mirka Nováková ale i přes tato doporučení zřizovatele ukončila tento týden dohodou pracovní poměr s další učitelkou.

„Tak dlouho ji dusila, až to raději podepsala sama, aby už od ní měla klid. Když přišla k ředitelce výpověď podat, zjistila, že už pro ní ředitelka má stejně formulář nachystaný,“ nechaly se slyšet pedagožky.
Kvůli nátlakovému jednání se jedna z učitelek obrátila také na policii s trestním oznámením.

NA DOTAZY ŘEDITELKA NEODPOVÍDÁ
O reakci na tyto skutečnosti jsme požádali i ředitelku Mirku Novákovou. Do uzávěrky tohoto vydání však na naše telefonáty ani písemně zaslané dotazy nereagovala. Zaslala pouze vyjádření ve znění: „Na vaše otázky ráda odpovím, až si splním své pracovní povinnosti“ a popřála hezký večer.

Tvrzení o pohodové rodinné atmosféře, kterým se ředitelka prezentuje na webu školky, popírají také rodiče, kteří zde mají děti. I z jejich řad přišlo několik stížností.

„Na třídní schůzce například ředitelka Nováková rodičům hrozila přivoláním policie a sociálky ve chvíli, kdy se nepodaří včas dítě vyzvednout. Podobných výstupů takzvaně přes čáru, a to i na úkor dětí, ale už ve školce bylo víc,“ uvedli rodiče, které Deník oslovil. I ti se ale bojí kvůli nátlaku vedení školky vystoupit z anonymity.