Investice do nového zařízení podle projektu z roku 2018 přesahuje osm milionů korun bez DPH. Nyní se ale suma odhaduje ještě o sedm milionů vyšší, a to kvůli rostoucím cenám materiálů, zejména železa, a dalším nutným stavebním úpravám, které souvisí s námitkami ve stavebním řízení. Posklizňová linka na obilí má zahrnovat příjmový koš, sušičku, šest sil vysokých jedenáct metrů a mačkač obilí.

Někteří obyvatelé Škrovádu jsou tím zděšeni. Tvrdí, že hřebčín soustavně snižuje kvalitu jejich života. „Zejména jde o hluk z dopravy, znečisťování silnice od hřebčína k seníku a přiléhajících pozemků slámou a exkrementy koní a v neposlední řadě poškozování silnic těžkou technikou. Nyní má hřebčín v úmyslu stavět uprostřed zástavby rodinných domů, což nás vedlo k sepsání petice proti tomuto záměru,“ uvedla pro Deník iniciátorka protestu Klára Sýkorová.

Hospůdka u sauny vedle frýdlantského koupaliště, kde Jakub a jeho sestra Gabriela dopékají a zdobí předchůdkyně italské pizzy jménem pinsa.
V Beskydech připravují předchůdkyni pizzy. Těsto fermentuje až 72 hodin

Podle informace Sýkorové z minulého týdne je pod peticí podepsáno zhruba 80 lidí. Celý Škrovád má zhruba 450 obyvatel, přičemž za řekou, kde se mají sila nacházet, jich žije asi třetina. 

Petenti se dopisem obrátili na zastupitele Slatiňan s výzvou, aby s NH vyvolali jednání, která povedou k přehodnocení plánované investice. Jedním z argumentů je, že nyní je krmivo skladováno na půdě hřebčína a nemusí být tedy koním dováženo, což by se změnilo.

„Vlastní skladování krmiva je v současnosti v půdních prostorách historických objektů hřebčína ve Slatiňanech. Takové řešení s sebou nese značné riziko postupného znehodnocování škůdci a plísněmi. Tento děj není pouze teoretický, ale každoročně jsme bohužel skutečně nuceni část krmiv zbytečně likvidovat," uvedl Jiří Šlesarik, náměstek ředitele pro právní služby a styk s veřejností NH v Kladrubech nad Labem.

Ilustrační foto.
Bezdomovec si získal Bučovice. Na pohřeb se mu složili známí

Mačkání ovsa a ječmene v současné době zajišťuje stroj, který má nízkou kapacitu a je zastaralý.

„Není možné se na něj dlouhodobě spoléhat v tak důležité věci, kterou krmivo pro starokladrubské koně bezesporu je. Zároveň bychom po instalaci nového zařízení tuto zajímavou technickou památku rádi  zpřístupnili veřejnosti v prohlídkovém okruhu,“ dodal Šlesarik s tím, že nezúčastněnému pozorovateli se může jevit výše investice jako neopodstatněná, pro hřebčín je však potřebná.

Plýtvání penězi? 

Někteří lidé ze Škrovádu se přesto nehodlají s výstavbou posklizňové linky na obilí smířit. Připomínky mají i radní města, kteří je předložili stavebnímu úřadu ve stavebním řízení.

„Dosud jsme neobdrželi námi požadovanou 3D vizualizaci podle usnesení rady. V projektové dokumentaci chybí také pohled z jižní a západní strany nebo není řešen způsob zasakování dešťových vod na zpevněný povrch,“ uvedl slatiňanský místostarosta Stanislav Šťastný.

Plánovanou investici Šťastný pokládá za plýtvání penězi v době nutných škrtů v rozpočtu a plánovaných úspor.

Profesionální hasič Miroslav Šín (vlevo) a Arnold Schwarzenegger.
Splněný sen. Ostravský hasič vyráží do Ameriky za Arnoldem Schwarzeneggerem

„Provozní doba linky je určena na 550 hodin ročně a jen 50 hodin by měla pracovat sušička obilí. Kdyby hřebčín využil externích služeb, které poskytují sila v našem blízkém okolí, zaplatil by podle dostupných informací za rok hrubým odhadem 150 až 200 tisíc korun. Při současném deficitu státního rozpočtu osobně pokládám záměr za neobhajitelný,“ zdůraznil místostarosta. Dodal, že stávající plesnivění obilí vidí spíše v lidském přístupu k práci.

Záměr nyní posuzuje stavební úřad, zastupitelstvo o něm rozhodovat nemůže. Je však pravděpodobné, že se toto téma objeví na jeho zasedání v polovině března.

Dopis zastupitelůmDopis zastupitelůmZdroj: archiv