Kvůli uvažovanému zrychlení provozu mezi okresními městy Teplice a Most z 90 na 110 kilometrů v hodině provedlo ŘSD na silnici I/13 už několik úprav. Od Mostu až po Liběšice je podél čtyřproudové silnice v obou směrech nový plot. „Následovat bude instalace nových svodidel a změna svislého dopravního značení,“ sdělila Deníku Dana Zikešová z chomutovské pobočky ŘSD. Právě úsek od OBI v Mostě až po Liběšice má být prvním, kde budou moci řidiči více přišlápnout už v příštím roce plyn.

Kdy budou silničáři na úpravách pracovat, je odvislé na vyřízení potřebné dokumentace. „Nyní je podána žádost o stanovení úprav na Krajském úřadu Ústeckého kraje. Po vydání stanovení místní úpravy silničního provozu proběhnou zbylé práce pro změnu tohoto úseku silnice I/13 na silnici pro motorová vozidla,“ uvedla Zikešová.

Dalším úsekem, který by měl přijít na řadu, je úsek z Bíliny do Teplic. Zde si ŘSD teprve nechává vypracovat studii. Dopravní experti na tomto úseku upozornili na problém v krátkých nájezdech z okolních silnic a početné autobusové zastávkové zálivy. „Kvůli vyšší rychlosti aut by autobus měl problém vyjet zpátky na dopravní tepnu. Krátké připojovací pruhy jsou rovněž dopravním oříškem k vyřešení. Jde o hodně nebezpečná místa,“ prohlásil dopravní expert Jan Pechout. Odborníci přes dopravu navíc tvrdí, že čeští nedisciplinovaní šoféři nejsou na jakékoliv zvyšování rychlosti připravení.

Policie mezi Mostem a Teplicemi často „loví“, protože řidiči zde devadesátku nedodržují. „Zaznamenali jsme při kontrolách i případy významného překročení rychlosti až o 50 km/h a více,“ sdělila v souvislosti s dohledem na dodržování rychlosti na této silnici už před časem mluvčí severočeské policie Šárka Poláčková.

Průtah Bílinou je rovněž už řadu let v řešení. Nyní se jako vhodná varianta pro zrychlení provozu jeví podzemní tunel, který by z města tranzitní dopravu odklonil.

Čtyřproudová silnice I/13 z Teplic do Mostu svádí řidiče k rychlé jízdě. Testovací jízda Deníku z Teplic do Bíliny trvala při rychlosti 90 km/h zhruba 8 minut. Nutno ale podotknout, že šoféři tu devadesátkou rozhodně nejezdí. Jen v úseku mezi Teplicemi a Tuchlovem, který je zhruba v polovině trasy, předjelo redakční auto 12 aut. Řidiče nepoučila ani tragická nehoda, která se stala před čtyřmi lety na uvedené silnici u Obrnic. V zatáčce zde havarovaly ve vysoké rychlosti dvě mladé dívky, když se natáčely na mobil a v přímém přenosu jejich nehodu viděly stovky lidí. Nahrávka pak obletěla celý svět.