V záchranářském kamionu Golem, který jako každý rok stál na Václavském náměstí, zdravotníci tentokrát neošetřili ani jednoho pacienta. Žádné zásadní problémy, konflikty či masivní porušování vládních nařízení neevidovala do půlnoci ani policie. Například loni pražští hasiči během noci z 31. prosince na 1. ledna vyjížděli k 57 převážně menším požárům způsobeným zábavní pyrotechnikou, záchranáři za noční směnu zaznamenali 255 zásahů.

Silvestrovský podvečer v Praze.
Netypický pohled na silvestrovskou Prahu: lidé nepoužívají ani petardy

Hasiči dnes uvedli, že tento Silvestr byl z jejich pohledu nejklidnější za poslední desetiletí. „Do 01.00 hodiny evidujeme 17 požárů v souvislosti s pyrotechniku. Naštěstí se jedná o menší požáry křoví a zbytků pyrotechniky. V Řeporyjích jsme zlikvidovali požár dřevěných palet na ploše 10 x 5 metrů," sdělili hasiči na twitteru. První výjezd roku 2021 měla stanice na Chodově, která vyjížděla čtyři minuty po půlnoci k požáru živého plotu v Plenčíkově ulici.

V Braníku před 22.00 zalétla petarda do mřížky osobního auta. Požár ale podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky nezpůsobil větší škodu, plameny poškodily plastové části. V ulici Radimova pak hasiči likvidovali požár pyrotechniky v nákladovém prostoru dodávky.

Golem začal balit po půlnoci

Na rozdíl od minulých let, kdy v centru Prahy slavily příchod nového roku tisíce lidí, Čechů i zahraničních turistů, byly večer a v noci ulice kolem Václavského a Staroměstského náměstí vzhledem k restrikcím a omezenému cestování téměř prázdné. Vidět byli hlavně hlídkující policisté a strážníci nebo připravení zdravotníci.

Centrální operační středisko Městské policie Praha v jejím sídle v Korunní ulici, kde strážníci vyřizují telefonáty na tísňovou linku 156.
Šílenosti z linky 156? UFO nad Cukrákem i obtěžující orba

Záchranná služba tak letos nemusela využít velkokapacitní Golem určený například pro hromadná neštěstí, a po půlnoci ho začala balit. Záchranáři během silvestrovské noční směny vyjeli ke 150 případům, v souvislosti s oslavami bylo 18 výjezdů.

Běžně bývá pro pražské zdravotníky silvestrovská směna tou nejnáročnější v celém roce. ZZS ani přes platné protiepidemické restrikce nechtěla situaci podcenit a obvyklý počet posádek posílila o osm záchranářských. V běžné dny je k dispozici 37 posádek.

Policii zaměstnala demonstrace

Policie nemusela řešit žádné zásadní problémy, nejčastěji se jednalo o pouštění pyrotechniky, rušení nočního klidu nebo zákaz vycházení. Novinářům to řekla mluvčí pražských policistů Violeta Siřišťová. Oproti jiným rokům policisté častěji vyjížděli k hádkám doma, ale třeba také v ubytovnách. Podle mluvčí je to způsobeno protiepidemickými restrikcemi, především zákazem vycházení, který platí mezi 21.00 a 05.00.

„Policii v hlavním městě na Silvestra zaměstnala hlavně večerní demonstrace proti vládním opatřením na Václavském náměstí, při které zajistila tři lidi. Poté zatím nemusela řešit žádné vážnější incidenty,"  řekla novinářům před 01.00 mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.  

Policie ČR na twitteru poděkovala lidem, že to vydrželi a neslavili Silvestra na ulicích. „I když jsme vás o to prosili, byla pro nás silvestrovská noc bez lidí smutná premiéra. Nechť se příští rok neopakuje," uvedli policisté spolu s novoročním přáním.

Jaroslava Pokorná Jermanová
Hlášky roku 2020: Proč prolhaný zloděj bloudil a čím Guľa šokoval novináře

Silvestrovské oslavy letos nejen v Česku poznamenal koronavirus. V zemi jsou zavřené restaurace či bary, platí zákaz pití alkoholu na veřejnosti a od 21.00 do páté hodiny ráno až na výjimky zákaz vycházení. Na veřejnosti se smí scházet maximálně dva lidé, kteří nepatří do jedné domácnosti. Praha navíc na řadě míst zakázala používání zábavní pyrotechniky, městem se přesto celý večer rozléhaly petardy a nebe rozsvěcovaly světlice či malé ohňostroje. Hasiči předem varovali lidi, aby neodpalovali pyrotechniku z balkonů či oken, protože hrozí požáry bytů, aut či kontejnerů.