Kvůli zvýšení výskytu sinic už například není ke koupání vhodná voda v Dolcích u Trutnova v Královéhradeckém kraji. V ostatních sledovaných přírodních a umělých koupalištích v kraji je voda v pořádku. Podle ekologa Jiřího Klicpery přibývá sinic i v písníku Mělice na Pardubicku. Koupání v něm tak ekolog nedoporučuje. Ostatní sledovaná přírodní koupaliště v regionu mají ale podle hygieniků vodu vhodnou ke koupání.

Problémy se zvýšeným výskytem sinic má i Máchovo jezero v Libereckém kraji. Hygienici kvalitu vody označili třetím stupněm z pěti, tedy za zhoršenou. Lidé by se měli po koupání osprchovat a pro citlivější jedince, jako jsou alergici, těhotné či děti, není koupání vhodné. Na stupni tři je kvůli sinicím i nedaleké Hamerské jezero. Vodu na stupni čtyři, tedy nevhodnou ke koupání, mají v kraji rybník Bažantík u autokempu Sedmihorky v Českém ráji a koupaliště v Chrastavě u Liberce. Ostatní koupaliště v regionu ale mají většinou vodu bezproblémovou nebo jen mírně zhoršenou.

Přehrada Hracholusky:

V Plzeňském kraji odborníci nedoporučují kvůli sinicím koupání v přehradě České údolí u Plzně. Špatná je voda na horním konci přehrady Hracholusky, na Butově, zatímco u hráze je voda v pořádku. Většinou dobré koupání nabízejí také rybníky v Plzni.

Dobrá kvalita v Ústeckém kraji

Vesměs dobrou kvalitu má voda přírodních koupališť v Ústeckém kraji. S řasami, sinicemi a sníženou průhledností vody musejí lidé počítat jen v jezeře Chmelař u Úštěku nebo ve Varvažově na Ústecku. I většina koupališť v Karlovarském kraji nabízí koupání bez zdravotních rizik. Výjimkou je jen Velký rybník u Hroznětína na Karlovarsku, kde je voda ke koupání nevhodná.

Ve středních Čechách má zhoršenou jakost vody písník v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku, kde by se lidé měli po koupání osprchovat. Na několika dalších místech je zhoršená průhlednost vody, ale jinak je koupání v přírodě v kraji bez potíží. Na Vysočině hygienici opět prodloužili zákaz koupání v rybníku Kachlička na Havlíčkobrodsku vydaný koncem června kvůli sinicím. Naopak se mírně zlepšila voda v rybnících Domanínský a Medlov na Žďársku, kde sinic ubylo.

Plumlovská přehrada:

Lidé se mohou bez obav koupat i v Olomouckém kraji. Voda štěrkopískových jezer Poděbrady u Olomouce i Plumlovské přehrady na Prostějovsku je v pořádku. Na jihu Moravy mají mírně zhoršenou kvalitu vody koupaliště Výrovice na Znojemsku a Palava na Blanensku, dá se v ní ale koupat. Na dalších místech je kvalita vody dobrá. Kvalita vody je v pořádku také ve většině přírodních koupališť v Moravskoslezském kraji. Výjimkou je Těrlická přehrada na Karvinsku, kde přetrvává riziko onemocnění cerkáriovou dermatitidou, kterou způsobují larvy motolic.