Přírodní sníh je momentálně k vidění jen v nejvyšších partiích českých hraničních pohoří. V únoru navíc prakticky nemrzlo, a tak se nedalo zasněžovat. Skiareály v Lipně nad Vltavou a ve Frymburku jsou ale stále otevřené, i když sněhu s každým dalším dnem ubývá.

„Děláme, co můžeme, svatému Petru ale neporučíte,“ povzdechl si ředitel lipenského areálu Matěj Kratochvíl. „Nicméně jsou prázdniny, lidé jezdí na zamluvené pobyty, máme tu i školní lyžařské zájezdy, teď navíc dorazili i Holanďané, kteří mají také prázdniny, a zájem o lyžování stále je. Mile mě překvapuje, že lidé jsou z toho, že se u nás vůbec ještě lyžuje, nadšení, často to už nečekali. Běží nám tři lanovky, Jezerní, Střecha a Promenádní.“

Počasí v Česku? Nadprůměrně teplé by mělo být i nadále: 

Ilustrační snímek
Česko čeká nadprůměrně teplý týden. Víkend však přinese mírné ochlazení

Hlavní zásluhu na tom, že se daří sjezdovky udržet v provozu, mají rolbaři, kteří přesouvají technický sníh po sjezdovce podle potřeby. „Měli jsme trochu problémy s Jezerní sjezdovkou, ale podařilo se je vyřešit a budeme se snažit udržet areál v provozu, co to jen půjde,“ dodal Kratochvíl.

O poznání lépe na tom jsou se sněhem na Hochfichtu, resp. Smrčině, jejíž vrchol leží ve výšce 1333 metrů nad mořemn (Kramolín na Lipně má nadmořskou výšku 900 metrů nad mořem) a je jedním z mála míst v Česku, kde se ještě drží souvislá sněhová pokrývka. Vedlejší vrchol, Hraničník, je jen o 50 metrů nižší. Na sousedním Plechém, který je s 1378 metrů nad mořem nejvyšší horou české části Šumavy, stále letí 120 centimetrů sněhu.

„Nadprůměrné teploty vzduchu mohou za nezvykle chudou sněhovou pokrývku na našem území,“ informoval Český hydrometeorologický ústav. „Dosavadní odchylka teploty vzduchu od únorového dlouhodobého průměru je neuvěřitelných plus 6,3 stupně Celsia. Měsíc únor tak velmi pravděpodobně skončí jako historicky nejteplejší únor zaznamenaný na našem území.“

Denní průměrné teploty vzduchu od 1. února v porovnání s dlouhodobým průměrem 1991–2022:

Zdroj: ČHMÚ

Souvislou sněhovou pokrývku najdete v Česku až od nadmořské výšky zhruba 1100 metrů nad mořem. „Výjimkou jsou Jizerské hory, kde je sníh i ve výšce již kolem 950 metrů nad mořem. Nejvíce sněhu je podobně jako v minulých týdnech na hřebenech Šumavy a Krkonoš,“ uzavřel ČHMÚ.