„Sjezdovky zatím upravujeme, lidé jsou na tu bídu spokojení, ale my spokojení být nemůžeme,“ utrousí Jan Boček. V jeho skiareálu v Petříkovicích lyžovalo ve čtvrtek odpoledne šest lidí. Pršelo, byla mlha, teplota se blížila deseti stupňům. Zima v nedohlednu.

„Tohle nikoho neláká. Už dlouho v provozu nebudeme, vidím to na pár posledních dní. Počasí je jako na jaře, spíš sjezdovku zavřeme a vyženeme tam ovce,“ uvažuje. Po krátké zimě se začne opět věnovat hlavní pracovní náplni - zemědělství. Jan Boček s bratrem hospodaří v Petříkovicích na sedmdesáti hektarech. „Je to taková jistota, obzvlášť při současném nevyzpytatelném počasí. Je to jako ruleta. Počasí v zimě se v posledních letech diametrálně změnilo. Dlouhá zima v kuse už není jako bývala. Spíš je to tak, že někdy občas přijde,“ komentuje klimatickou situaci.

Ilustrační foto
Areály na Šumavě už udržují jen poslední části sjezdovek, modlí se za sníh

Vlek nechal jezdit i kvůli hostům, ubytovaným ve vesnici a okolí. O výdělku už to dávno není. „Přijeli jsme z Hodonína, do Petříkovic jezdíme v tomto termínu s partou už 20 let. V dešti je to blbé, ale lyžovali jsme dřív taky tak. Co máme dělat, když chceme lyžovat. Chceme využít poslední chvilky v zimě, kdy to jde,“ říká Stanislav Šmida, který tráví v Petříkovicích u Trutnova dovolenou.

Navzdory nepříznivému počasí si lyžování užil. „Je skvělé, že na sjezdovkách je málo lidí. Nikdo nám nepřekáží. Můžeme jezdit, jak chceme, nejsou fronty. Sjezdovka je upravená, užili jsme si to opravdu dobře. Za ty ceny (490 Kč na den) je to super lyžování,“ tvrdí.

Stanislav Šmida tráví v Petříkovicích u Trutnova dovolenou. Jezdí tam už dvacet let.Stanislav Šmida tráví v Petříkovicích u Trutnova dovolenou. Jezdí tam už dvacet let.Zdroj: Deník/Jan Braun

Další lyžařkou na osamělém svahu byla Jana Hlavatá. Také ona přijela z Hodonína. „Máme tohle místo rádi. Rádi lyžujeme, je to naše každoroční dovolená. Bez Petříkovic bychom si rok neuměli představit. Přijde mi škoda, že vlek nevyužívají místní,“ dívá se na vylidněnou sjezdovku.

Na otázku, co bude dál, má provozovatel malého skiareálu u Trutnova Jan Boček originální odpověď. „Sháním šejka s hodně nulama na kontě, abychom postavili halu na lyžování. To je teď ve světě moderní.“

Třetí zima v řadě

Situace není dobrá ani ve Strážném. „Držíme se, jsme v provozu, ale popsal bych to asi tak, že tonoucí se stébla chytá,“ není do zpěvu starostovi krkonošské obce ležící u Vrchlabí Tomáši Grégrovi. Skiareál tam provozuje přímo obec. „Je to prakticky třetí zima za sebou, kdy to takhle vypadá. Bohužel to už s tímhle počasím není výkyv, ale začíná to být stabilní stav. Teď trvá obleva měsíc a to je špatné.“

Znáte historii lyžování? Zkuste si náš kvíz
KVÍZ: Kdo si objednal první lyže a v čem zazářili nejlepší čeští lyžaři?

Nepříznivé počasí a nižší návštěvnost budou mít negativní ekonomický dopad. „Tržby jsou třetinové oproti tomu, pokud by bylo klasické zimní počasí. Sezona skončí určitě ztrátou. To už je jednoznačné, bude to v řádu desítek procent,“ odhaduje Tomáš Grégr. „Alespoň částečně zachraňují situaci lyžařské výcviky. Ještě, že jsou. Z celkového počtu návštěvníků skiareálu tvoří děti z výcviků více než polovinu,“ dodává.

Vedle lyžařů na sjezdovkách chybí v horském středisku také běžkaři. Na zelenajících se loukách nemůžou sáňkovat a bobovat rodiny s dětmi. „Lidé chtějí jezdit na hory za sněhem, ne za deštěm a blátem,“ říká výstižně starosta Strážného.