Právě úterky jsou dny v týdnu, které dlouhodobě vykazují nejvyšší počty nových případů. Potvrzených případů v přepočtu na sto tisíc obyvatel za posledních sedm dní vychází ve středních Čechách bezmála tisícovka: 998. Tato hodnota zveřejněná ve středu se ve srovnání s úterkem nezměnila.

Ze středečního jednání krizového štábu Středočeského kraje vyplynulo, že nejvyšší nárůsty hlásí okresy Praha-východ a Praha-západ, tedy oblasti přímo přiléhající k hlavnímu městu. V metropoli byl úterní nárůst počtu nových pacientů vyčíslen na 2996; před týdnem to bylo méně: 2719 (ale mimořádně varující čísla nabídl rovněž pátek 19. 11.: 2848). Pražské údaje o přepočtu potvrzených případů za posledních sedm dní na sto tisíc obyvatel obyvatel udávají ve středu hodnotu 1054 (ta ze dne na den citelně stoupla, když ještě v úterý dosahovala 1034).

Online reportáž

K situaci ve středních Čechách hejtmanka Petra Pecková (STAN) po středečním jednání krajského krizového štábu uvedla: „Podle vývoje křivek vidíme, že nákaza se nejvíce šíří mezi dětmi a mladými lidmi ve věku 6 až 19 let a v kategorii jejich rodičů ve věkové skupině 30 až 49 let.“ Středočeská hygienická stanice uvádí, že koronavirus se v minulém týdnu vyskytoval v rámci kraje celkem v 376 školách. Nejvíce jich bylo na Kladensku (58), Mělnicku (52) a Příbramsku (40). Hned 224 z nich bylo škol základních.

Péče o pacienty s onemocnění covid-19 - ilustrační foto.
Dalších 18 tisíc nákaz. V těžkém stavu je kvůli covidu nejvíc lidí za půl roku

Pozitivních osob bylo ve školách zaznamenáno celkem 1391. Nejvíce na Mělnicku (202), Příbramsku (178) a Kutnohorsku (176). Pozitivních žáků a studentů bylo v kraji celkem 1206, pedagogů 185. V karanténě dále v kraji skončilo 18 357 žáků či studentů a 252 pedagogů. Po pondělním plošném testování ve školách se však situace změní. Jak, to ukáže další vývoj: nyní se čeká na celkové údaje o prověření podezření na pozitivitu plynoucí z výsledku antigenního testu přesnější metodou PCR.