Slabost a mdloby mladé ženy zburcovaly ve středu cestující v trolejbusu v Brně. Zkolabovala. „S největší pravděpodobností se na jejích potížích podílela vysoká teplota. Ženě jsme zkontrolovali životní funkce a podali infuzi. Převezli jsme ji do péče lékařů fakultní nemocnice v Bohunicích,“ uvedla mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Ke kolapsům z horka vyjíždí zdravotníci častěji. „Každým dnem počet ošetření narůstá, evidujeme jich desítky,“ potvrdila mluvčí.

Tropy těžko nesou především staří a nemocní lidé. Potíže ale mají i mladí a zdraví jedinci. Jako jedenadvacetiletá Magdalena Tomášková z Vyškova. „Otékají mně prsty a brní ruce. Nemůžu si sundat prstýnky, nic nepomáhá. Otoky se zmírní až klesne teplota,“ popsala.

Děti a senioři ohroženi

Záchranku volají i senioři, kteří se schovávají před zničujícím sluncem doma. „Málo pijí, pak jsou dehydratovaní a tím pádem malátní. Upadnou a způsobí si úraz,“ upozornila na další důsledky veder Bothová.

Melouny a větráky osvěžují v parných dnech důchodce v brněnském Domově pokojného stáří Kamenná. „Dbáme, aby nebyli na slunci přes poledne. Hlídáme pitný režim a do jídelníčku zařazujeme více ovoce, nechybí hlavně melouny,“ uvedla vedoucí zařízení Andrea Slavíčková.

Ohroženou skupinou jsou i děti. „Při vysokých teplotách u nich rychle dojde k dehydrataci, a protože nemají pocit žízně, je potřeba je hlídat. V žádném případě by je rodiče neměli ani na chvíli nechávat samotné ve vyhřátém autě,“ varovala Bothová.

Nedoporučuje namáhavou práci nebo sport na slunci. Ublížit může i alkohol.

Podle jedovnického praktika Iva Procházky by měli lidé pít neperlivé a spíše vlažné nápoje. „V oblasti krkavice jsou tělíska, která rozpoznávají teplotu krve. Když lidi pijí ledové nápoje, tak si tyto partie uměle ochlazují a tělo si pak myslí, že je podchlazené a musí produkovat více tepla. Pak se lidé i více potí,“ uvedl lékař. Varuje také před přejídáním a těžkou stravou.

Aby bylo vedro v rozpáleném centru Brna snesitelnější, vyslali ve středu tamní představitelé radnice do ulic kropící vozy. „Kropení bude probíhat i ve čtvrtek, a to třikrát denně mezi desátou a čtvrtou hodinou odpoledne,“ uvedla mluvčí Brna středu Kateřina Dobešová.

Zda budou vozy jezdit i v dalších dnech, záleží podle ní na počasí.