Chasa vybavená pomlázkami zpívá lázeňským hostům při snídani a dámy pak symbolicky pomladí. Sklízí potlesk, slova chvály a dostávají i odměnu.

Člen chasy Martin Králík Deníku vypráví, že až tady skončí, mají před sebou ještě asi sedm dalších zastávek u místních dívek. „Velikonoce jsou jedna z našich nejoblíbenějších akcí. Všichni se sejdeme, kluci se těší. Chodíme od domu k domu, zazpíváme si. Samozřejmě, že čím je den delší, o to náročnější je,“ říká Králík s narážkou na obvyklou tekutou odměnu, třeba s vůní švestky.

Slavnostní průvod Ježíšových matiček z Bělkovic do kostela v Dolanech, 9. dubna 2023, Bělkovice
OBRAZEM: Ojedinělá tradice. Bělkovicemi prošel průvod Ježíškových matiček

Spokojená je rovněž Iva Kljunić Briešťanská, která se v lázních věnuje mimo jiné kulturnímu programu. V minulosti se tady o šlahačku staraly zejména děti zaměstnanců. „Takhle to fungovalo asi čtrnáct let. Potom nastoupil covid, děti vyrostly a už se jim do toho nechtělo,“ usmívá se Briešťanská.

Spolupráce s folkloristy 

A tak vznikl nápad spolupráce s místními folkloristy. „Že přišli, je pro nás velkou ctí a poctou. Jsme moc rádi. Ještě o den dříve jsme měli menší velikonoční festival a dnes jsme to završili moravskou šlahačkou,“ pochvaluje si. Věří, že obdobnou formu uspořádají i příště.

Perníkářka Dana Holmanová předvedla svůj um na vernisáži výstavy Mistři svého řemesla v jičínském muzeu
Správná poleva je základ. Pak už je zdobení jen o fantazii, tvrdí perníkářka

Zatímco v lázních doznívá zážitek hostů ze setkání s chasou, parta v krojích se v dobré náladě přesouvá na druhou zastávku v Perunské ulici. Místo před domem zdejší dívky rozezní zpěv a následně provoní pálenka. Atmosféru podtrhává slunečné počasí, dneska to bude zkrátka příjemné. A dlouhé.