Magistrátní firma spustila kampaň záměrně začátkem prosince, protože poslední měsíc roku je v metropoli svezeno největší množství odpadu, a to nejen kvůli velkému množství vánočních dárků. „Ale jedná o celoroční problém, který chceme řešit,“ tvrdí Radim Mana, tiskový mluvčí Pražských služeb.

Mluvčí Mana upozorňuje, že i ten největší kontejner na papír může pojmout pouze jednu krabici. Stačí, když do něj někdo vhodí velkou nerozloženou krabici. „Ta buď zabere většinu dostupného obsahu, nebo ucpe otvor na vhoz. Problém s ucpaným otvorem na vhoz se týká zejména kontejnerů umístěných pod zemí. Další odpad tak nevyhnutelně skončí mimo nádobu,“ popsal Mana.

Kam s ním?
„Šlápni na to!“ bude podtématem letošní edukativně-informativní akce Pražský služeb s názvem „Kam s ním?“ aneb „My děti si přejeme, aby Praha byla čistá“. Potkani – hlavní maskoti kampaně – společně s podpůrným týmem opět zavítají na frekventovaná místa v metropoli a do několika školských zařízení, kde budou zábavnou formou učit správnému třídění odpadu.

„Pražské služby se s tímto nešvarem rozhodly bojovat,“ vyhlásila městská společnost. Pražané se tak díky kampani dozvědí, že „i třídit se dá chytře“ a že lze nařezáním nebo roztrháním krabic, sešlapáváním plastových lahví a plechovek ušetřit místo v barevných kontejnerech pro ostatní. Navíc může tento postup při třídění sloužit jako prevence proti vzniku nepořádku v okolí nádob na tříděný odpad.

„Často se stává, že problémem není samotná kapacita nádoby, ale bezohlednost některých občanů, kteří odpad záměrně nezmenšují,“ říká mluvčí Pražských služeb Radim Mana. „Díky efektivnímu využívání celé kapacity nádob a chytrému třídění lze lépe plánovat svozy a posílit je na těch místech, kde je to skutečně potřeba,“ dodává k tématu primátorův náměstek pro životní prostředí Petr Hlubuček (Spojení síly pro Prahu/STAN).