Pro pořízení internetu do domácnosti paní Kaiserlichovou přesvědčily dvě věci: nízká cena připojení a starší notebook, který jí daroval syn. „Dříve jsem posílala převážně maily kamarádkám. Teď, když mám počítač doma, dívám se také na videa nebo čtu noviny online,“ vysvětlila.
Podíl domácností připojených k internetu už příliš neroste. Mezi roky 2015a 2016 se zvýšil o necelá dvě procenta na sedmdesát sedm celých čtyři procenta. „Zajímavé je ale srovnání s deset let starými údaji. Tehdy internet používalo jen pětatřicet procent uživatelů,“ upozornil za Český statistický úřad Karel Adam.
Více klientů zaznamenali třeba ve společnosti O2. „Od loňska nabízíme nejen připojení přes kabel, ale i pomocí bezdrátové technologie. Proto je internet dostupnější i v Jihomoravském kraji. Výrazně přibývá zákazníků, kteří využívají internet v mobilu,“ sdělila mluvčí společnosti Lucie Jungmanová.
Častější využívání internetu v mobilu potvrdili statistici. „Mobil k připojení používalo téměř čtyřicet procent lidí. Předchozí rok to bylo dvaatřicet procent a v roce 2011 pouze asi sedm procent,“ doplnil za statistický úřad Adam.
Kvůli stále běžnějšímu vysokorychlostnímu mobilnímu internetu už v kraji přestala nové informační tabule v dopravních uzlech vybavovat bezplatným wifi připojením společnost Kordis JMK, která v kraji koordinuje hromadnou dopravu. „Nebylo to dobré řešení. Pokud síť využívalo více lidí, byla pomalá. Navíc jsou v současné době mobilní tarify levné a používá je čím dál více lidí. Bezplatná wifi do několika let ztratí smysl,“ uvedl mluvčí Květoslav Havlík.

Nejvíce lidí používá internet ke čtení zpráv a kvůli bankovnictví. „Počty klientů elektronického bankovnictví s rozšířením kvalitního internetového připojení meziročně neustále rostou. Prostřednictvím internetu klienti posílají čím dál více transakcí, zde pozorujeme nárůsty v desítkách procent,“ uvedl manažer Československé obchodní banky Petr Vosála.
Stále jsou rozdíly mezi připojením ve městech a okrajových částech kraje. „Čím dál je obec od většího města, tím je situace s připojením horší,“ řekl Viktor Fojt ze společnosti Netdatacomm, která poskytuje internet na jižní Moravě.
Internet na jižní Moravě
• Denně nebo téměř denně použilo v roce 2016 internet více než sedm set tisíc Jihomoravanů. Nikdy jej nepoužilo asi dvě stě tisíc obyvatel regionu.
• Nejčastěji lidé na jihu Moravy používají připojení ke čtení zpráv, k nakupování, internetovému bankovnictvía k brouzdání na sociálních sítích.
• Více lidí než na jižní Moravě má internet jen ve čtyřech krajích České republiky. Nejvíce jich je v Praze.
