První stoprocentně pražské slůně, sameček Max ve středu během vážení dosáhl úctyhodných 1332 kg. Slonice Janita ho přivedla na svět 5. dubna 2016. V Praze se nejen narodil, ale v trojském areálu byl také počat. Stejně jako o pár měsíců mladší Rudi, který se narodil Tamaře 7. října téhož roku. Ten během vážení pokořil o pěkných 28 kilogramů svou první tunu.

Slůňata už spí jako velcí kluci

Slonice Janitu a Tamaru chovatelé v současné době připravují na porody, které pravděpodobně nastanou v březnu. V noci už proto Max a Rudi spí odděleně od svých matek.

„Přes den naše slůňata tráví čas se zbytkem stáda, ale na večer už je od matek oddělujeme, protože se dá očekávat, že i tentokrát Tamara s Janitou porodí v noci. Samozřejmě chceme, aby měly na porod absolutní klid,“ vysvětlil vrchní chovatel slonů Martin Kristen.

Matky i mláďata jsou v pořádku

Podle dosavadních ultrazvukových vyšetření obou slonic jsou mláďata živá a bez abnormalit, stejně tak jsou v pořádku i nastávající matky a vše má standardní průběh.

Sloní rodina by se tak mohla rozrůst nejspíše v březnu. Otcem očekávaných mláďat je Ankhor, původem z Barmy. I ten ve středu samozřejmě absolvoval pravidelné vážení; jeho váha činí 4398 kg.