Odpadky zasypaly Denisovy sady, chloubu Brna a první veřejný park na Moravě. Také stav v okolních Kapucínských terasách a na historických hradbách ve čtvrtek šokoval nejen estéty. „Není to dobrá vizitka. Teď to tady bývá jako ve včelíně. Hlavně mladí sem chodí a v rukách mají různé občerstvení. Nic by se jim nestalo, kdyby si po sobě uklidili, když už koše nestačí,“ řekl kolemjdoucí Pavel Havránek.

Lavičky v parcích či brněnské hradby v době trvajících omezení, současného oteplení a nyní navíc o aktuálních jarních prázdninách lákají školáky, ale nejen je.

Reportér Deníku Rovnost ve čtvrtek dopoledne navštívil i frekventované cesty pod hradem Špilberk. Tam byly odpadkové koše vesměs prázdné a nedávno vysypané.

Proč takový rozdíl? Správcem zmíněných městských parků a lokalit je Veřejná zeleň města Brna. „Ve čtvrtek nám vypadl zaměstnanec, který ráno park uklízí, takže Denisovy sady uklízeli od dvanácti hodin pracovníci ze Špilberku. Jsme si vědomi toho, že v tomto parku je momentálně velká koncentrace lidí. Na Špilberku jsou pak i větší nádoby,“ vysvětlil za správce Tomáš Trnka.

Koše na obědy nestačí

Doplnil, že nejvíce problémová brněnská místa jsou v současnosti právě Denisovy sady, dále parky Lužánky, Koliště a před Janáčkovým divadlem.

Jak zmínila mluvčí městské části Brno-střed Kateřina Dobešová, nárůst odpadků je znatelný i v samotných ulicích Brna. „Všechno se to sešlo, pohyb v ulicích i parcích je za teplého počasí větší. Lidé v době uzavřených restaurací a provozů konzumují obědy nebo pijí kávu z jednorázových obalů a plastů. Koše na takové množství odpadků nejsou dimenzované,“ popsala mluvčí.

Stav parků a pořádek v ulicích podle ní denně zaměstnanci městské části kontrolují a na měnící se nepořádek v lokalitách aktuálně reagují. Na svoz mají specializovanou firmu.

Co se týká frekvence vyvážení, jak uvedl zástupce Veřejné zeleně města Brna, standardně mají dvě směny pouze v letních měsících, kdy bývá odpadu nejvíce.

Městská policie zaznamenává od chvíle, kdy začal platit zákaz nočního vycházení, prakticky vyprázdněné ulice po jednadvacáté hodině. Podle mluvčí Markéty Skřivánkové se i v parcích v pozdních večerních hodinách zdržuje minimum lidí. „Strážníci při denních ani nočních kontrolách nezaznamenali v posledních měsících žádné závažnější problémy. Ze sto čtyřiceti případů, kdy naše hlídky zjistily podezření z porušení zákazu nočního vycházení, se většina týkala ulic a náměstí,“ dodala.