Šmoulí bydlení je skryté v přítmí útrob pavilonu C. Po vstupu do pestrobarevného lesa plného muchomůrek, obyčejných i svítících květin a zelených trsů trávy nabízí možnost nakouknout do domku Šmoulinky, přivonět si ke šmoulímu lektvaru a nebo se naučit od Taťky Šmouly šmoulí jazyk. „Šmoulinka mě šmoulila na svou šmoulí maškarní narozeninovou oslavu. Za co budu šmoulit?" předříkává trpělivě.

V kouzelném lese nechybí ani magicky vypadající vodopád, kterým se dá projít. Vede ale do temné místností s klecí, kde se ozývá Gargamelův ďábelský smích. „Past sklapne za půl minuty," hlásí cedule u vstupu. Honem pryč.

Po útěku je naštěstí patrné, že Gargamel je neškodný. Leží totiž svázaný na zádech a dá se přes něj přelézat nebo se po něm dokonce sklouznout. Pozor ale na kocoura Azraela. Hlídá vstup do poslední místnosti, ve které už hodný šmoula střeží velkou prolézačku.

Z Kováku zůstaly jen sutiny
OBRAZEM: Konec domu hrůzy. Z bývalé chrastavské ubytovny zbyly jen sutiny

Kromě dobrodružství pro ty, kteří si Šmouly pamatují ze svého dětství i pro jejich potomky, nabízí vesnice na výstavišti také ponaučení. Vyjma sedmnácti cílů OSN rozmístěných po kouzelném lese, mezi kterými je například konec chudoby, čistá voda či klimatická opatření, skrývá šmoulí svět spoustu pouček o tom, jak se chovat v českých lesích.

Později je v plánu na Výstavišti otevřít další dočasný zábavní park, tentokrát ale s tématikou Jurského světa. Následným krokem bude vybudování stálého zábavního parku, který by měl být největší v Evropě. Jeho součástí bude také obrovské akvárium.