Letoun přivezl obří stroj Lockheed C-5 Galaxy. „Už ho máme zde na základně,“ potvrdila mluvčí 22. vrtulníkové základny Jindřiška Budiková.

Bezpilotní letoun se následně zapojí do vojenského cvičení. „Bude poskytovat i simulovanou leteckou podporu předsunutým leteckým návodčím,“ prozradil kapitán Andrew Layton z US Air Force.

Teprve devatenáctiletá Zara Rutherfordová se v těchto dnech pokouší obletět svět. Letí v československém stroji Shark, vyrobeném v Senici na Slovensku. Na snímku odlet Zary Rutherfordové se Sharkem ze senického letiště.
Chtěli vyrobit sen každého pilota. Nyní československé letadlo letí kolem světa

Do letošního ročníku Ample Strike se zapojí okolo sedmi set vojáků z osmi zemí. „Cvičení je zaměřeno na sladění procedur předsunutých návodčí s leteckými osádkami a veliteli pozemních jednotek v mnohonárodním prostředí. Nedílnou součástí je také prověření schopností hostitelské země poskytnout podporu zahraničním jednotkám. Piloti si procvičí také doplňování paliva za letu a úkoly přímé letecké podpory,“ sdělil ředitel cvičení plukovník Aleš Cápal.

Stejný bezpilotní letoun využily Spojené státy americké ve středu k odvetnému útoku po atentátu na americké vojáky v Kábulu.