Dnes, ve čtvrtek 11. října, tu vlastně proběhnou koncerty dva: první odpolední je věnován již tradičně především handicapovaným dětem a jejich doprovodu.

„Tady na Smržovce za tři a půl dne musíme vymyslet, zaranžovat a vypilovat dvouhodinový set. Nultý koncert je očisťující. Když vidíme ty rozzářené dětské oči, víme, že jsme na správném místě se správnými lidmi,“ těší se Pavel Fajt.

Letos je Slet bubeníků koncipován pod podtitulem Sto let slet. Nereflektuje jen sto let od založení Československa, ale sto let od rozpadu Rakouska-Uherska. A to tak, že předvede v originálním pojetí hymny států, které od té doby na území monarchie vznikly. Zazní tak hymny Československa, Polska, Maďarska, Bulharska, států bývalé Jugoslávie a další.

Zpěvák Mikoláš Chadima (MCH Band) hymny zapěje a cappela, tedy sám jediný.

Slet bubeníků 12. 10. 2017 - Pilotní koncert ve Smržovce  Zdroj: YouTube.com/Romek Hanzlik

Bubenický ansámbl pak přednese hymny rytmicky, na základě slovních spojení a rytmu slov. „Vznikají nové rytmy zcela vycházející z jazyka každého národa,“ přiblížil Pavel Fajt.

Turné Slet bubeníků na pódiu každý rok rozezní až dvě tuny nástrojů – bicích souprav, činelů, mnoha etnických bubnů a elektroniky, ale i lidské hlasy, gongy, perkuse, barely.

Koncerty Sletu Bubeníků: Sto let slet

11. října - Smržovka - Parkhotel
12. října - Dobříš - KD
13. října - Děčín - Zámek
14. října - Praha - Akropolis
18. října - Břeclav - Kino
20. října - Uherské Hradiště – Mír
22. října - Nový Bor - Divadlo
24. října - Litoměřice - Dům kultury
25. října - Trutnov - Uffo
01. listopadu - Kladno - Kino Sokol
02. listopadu - Plzeň - Šeříková

Tak bavil Slet bubeníků ve Smržovce v roce 2010:

a tak v roce 2009: