Odborníci na plagiáty z platformy VroniPlag prověřují od podzimu minulého roku několik dizertačních prací zahraničních studentů. Jako problémové již označili práce od německých političek Katji Stammen a Sabine Abbasi. V obou případech je verdikt jasný: plagiáty, a to z velké části doslovné překlady magisterských prací z německých vysokých škol. „Dizertace, i kdyby to nebyly plagiáty, dosahují úrovně podprůměrné diplomky. Zarážející také je, že zmíněná Stammmen už jednou kvůli plagiátorství o doktorát přišla. Pokládám za až nepochopitelné, proč Mendelova univerzita tuto osobu vůbec přijala do doktorského studia. A pokud ano, proč vůči jejím vědeckým výkonům nepostupovala s krajní obezřetností,“ poznamenal archivář, historik a specialista na dějiny práva a kriminality, jenž se případy také zabývá Petr Kreuz.

Oba případy nyní řeší univerzitní komise, která podnět dostala zhruba před půl rokem. „Všechny práce procházejí dvěma antiplagiátorskými programy, které však zatím nejsou schopny odhalit takzvané překladové plagiátorství, což je v současnosti velký problém i pro jiné instituce. Všechny disertační práce jsou zkoumány stejným způsobem a nelze některé zkoumat více a některé méně, to je základní zásada rovného přístupu ke studentům,“ uvedl mluvčí Mendelovy univerzity Filip Vrána.

Titul nadevše

Souvisejícím problémem je již zmíněná salzburská vzdělávací agentura. Ta slibuje rychlou a snadnou cestu k doktorskému titulu. „Celkem musí člověk za tří roky pouze šestkrát vycestovat do Brna. Organizátor se dokonce netají ani cílovou skupinou: nejvyšší akademický titul nabízí šance pro vrcholový management nebo pro pozdější pedagogickou a řídící činnost na vyšších odborných školách či univerzitách,“ napsal v lednu mediální analytik Weber, který se letos zasadil o rezignaci rakouské ministryně práce Christine Aschbacher. Odhalil, že ve své disertační práci podváděla.

Weber upozornil na skutečnost, že rakouská společnost je posedlá tituly. Doktoráty bývají podmínkou pro řadu manažerských nebo politických funkcí. „Vlastně je s podivem, jak otevřeně je nabízeno, že si mohou klienti rychlou cestu k doktorskému titulu zakoupit, a že obsah zcela zjevně nehraje vůbec žádnou roli. Moje otázka zní: Kolik lidí jen platí a vůbec nic pro svůj doktorský titul neudělá?“ doplnil Weber.

Ilustrační foto.
Další výdaje: v Brně stoupne cena za kubík vody i o několik korun

Agentura Institut für Management s Provozně ekonomickou fakultou spolupracovala minimálně od roku 2013. Rektorka Danuše Nerudová uvedla, že to je nyní již minulostí. „Univerzita nemá vliv na obsah komunikace agentury vůči uchazečům o studium. Žádná spolupráce univerzity se zprostředkovatelskými agenturami aktuálně neprobíhá,“ doplnil mluvčí Vrána.

Institut für Management však snadný a rychlý doktorský titul na svém webu stále inzeruje v původním znění a stále ji doporučují zahraniční absolventi univerzity Ivo Odak, Thomas Oriold a Udo Wozar. Zmizel pouze přímý odkaz na Mendelovu univerzitu. „Nadále jde o formát doktorského studijního programu a doporučují ji zahraniční absolventi Provozně ekonomické fakulty. Agentura dokonce aktuálně upozorňuje, že přijímací řízení zprostředkované agenturou se letos uskutečnilo,“ upozornil Kreuz.

Studenti brněnských autoškol se učili na polygonu brněnského Masarykova okruhu zvládat rizikové situace za volantem.
Unikátní kurz: nováčci autoškol jezdí na polygonu v Brně smykem

Jak šetření VroniPlag, tak i problém se salzburskou vzdělávací agenturou mají jednoho společného jmenovatele: Provozně ekonomickou fakultu. Tedy domovskou fakultu rektorky Danuše Nerudové nebo ministra školství v demisi Roberta Plagy. Ministerstvo školství i Národní akreditační úřad mají případ na stole od března.

Platforma VroniPlag zahájila činnost v roce 2011 a soustředí se na kontroly vysokoškolských prací, u nichž existuje podezření z plagiátu, se zaměřením na lidi ve veřejných funkcích. Popudem ke vzniku VroniPlag byla kauza někdejšího německého spolkového ministra obrany Karla-Theodora Guttenberga, jenž byl obviněn i usvědčen z plagiátorství, pročež musel rezignovat. Vše během tří měsíců.

TRABLE MENDELU

- Platforma VroniPlag vyšetřuje několik disertačních prací zahraničních studentů MendelU kvůli podezření z plagiátorství.

- Dvě šetření již mají výsledky: až ze tří čtvrtin doslovné překlady diplomových prací z německých vysokých škol.

- Autorkami označených prací jsou německé političky Katja Stammen a Sabine Abbasi.

- MendelU také roky spolupracovala s rakouskou agenturou Institut für Management, která za 25 000 Euro zprostředkovává snadno a rychle doktorský titul.

- Podle rektorky Danuše Nerudové univerzita spolupráci ukončila.

- Agentura studium stále inzeruje v původním znění.