Letos se přitom v malé vesničce na severu regionu jedná už o druhou figuru obřích rozměrů. Na jaře totiž crhovský zemědělec Michal Fukač s přítelkyní Monikou Procházkovou zabodovali s parádně vyvedeným a vyzdobeným velikonočním zajícem.

„Náš velikonoční zajíc z balíků slámy měl ve vesnici i mimo ni velký úspěch. Hlavně dětem se moc líbil. Tak jsme chtěli udělat další postavu. Inspiraci jsem hledala na internetu,“ popisuje nevšední počin Procházková.

Jižní Čechy hlásí rekordní sněhovou nadílku: 

Spálenec
Rekordní zima na jihu Čech: Výška sněhu i mráz přepisují historické tabulky

Jako materiál dvojice opět použila slámu. Té mají v domácím hospodářství dostatek. Balíky obalili bílou fólií, aby se co nejvíce přiblížili sněhové barvě. Knoflíky, noc, oči a další drobnosti Crhovští vyřezali z dřevěných desek. „Pomáhala mi kamarádka Martina Štenglová, protože mám špatnou ruku. S dětmi z místního klubu pak udělali výzdobu na adventní věnec,“ říká žena.

Pak už nastoupil do akce její přítel Michal Fukač, který nakladačem přivezl na náves dva balíky slámy a postavil z nich sněhuláka. Dřevěné ozdoby pak přivrtal vruty. „Na hlavě má sněhulák velký kalfas na maltu. My v něm máme na statku vodu pro zvířata. I s tímto kloboukem má ke třem metrům,“ usmívá.

Ze sněhuláka stelivem pro zvířata

Na domácí farmě obhospodařuje bezmála padesát hektarů půdy. S rodinou chovají koně a skot. Až slaměný sněhulák „roztaje“, balíky využije jako stelivo pro zvířata. „Naše zvířata kvůli použité slámě určitě nestrádají. Stejně jako u zajíce ji později využijeme jako stelivo. Chtěli jsme prostě udělat radost dětem. I naše dvě jsou ze sněhuláka nadšené,“ dodává Fukač.

Sněhová nadílka přikryla i České Švýcarsko: 

České Švýcarsko zasypal první letošní sníh
Jako v černobílém filmu. Spáleniště v Českém Švýcarsku přikryla sněhová nadílka

A jak dlouho bude slaměný sněhulák na crhovské návsi dlouho stát? Podle Moniky Procházkové určitě do Tří králů. A možná i déle. Nyní netradiční figuru obklopuje vysoká peřina čerstvého prašanu. A ozařují ho solární světélka.