Nejedná se o vzpomínkovou akci na doby minulé, ale o finální scénu nového filmu Poupata, který právě ve Vřesové natáčí scénárista a režisér Zdeněk Jiráský.

Ale jak to bývá, počasí se proti filmařům trochu spiklo. Děj zasazený do období prosincových svátků má dokreslovat sníh. Po něm ale nebylo před natáčením nikde v okolí ani památky. Štáb proto musel řešit otázku, kde sehnat pro důležitý záběr potřebný sníh. „Nejdříve jsme pro něj jeli do Rotavy, ale tam nebyl moc kvalitní. Pak jsme se vydali ještě dál, do Přebuzi, odkud jsme dovezli pět náklaďáků sněhu,“ prozradil jeden z filmařů.

Dostat do kamery početnou davovou scénu, kde se objevují více než dvě stovky lidí, trvá hodiny. Ve Vřesové si na to tvůrci Poupat vyhradili sobotní večer a pokračovali až do noci. „Byli jste skvělí. A teď znovu, jedeme naostro,“ slyšeli komparzisté vlídné povzbuzování. A bylo potřeba. Stát venku v zimě na jednom místě a na povel vesele skandovat vyžadovalo opravdu notnou dávku nadšení. „Už je mi docela chladno, ale vydržím to. Pro nás je to velký zážitek,“ prohlásil odhodlaně jeden z místních komparzistů.

Finální scénu se spartakiádou dokresloval kouř z elektrárny

„Když se podaří, co se dařit má, když rozkvete růže z poupěte.“ Kdo by neznal popěvek ze spartakiádní písně, kterou nazpíval Michal David. Nyní tento nápěv znovu ožívá. A to v novém filmu s příznačným názvem Poupata. Autor námětu, scénáře a režisér Zdeněk Jiráský hledal pro svůj příběh vhodnou lokalitu. Tvůrčí záměry ho táhly na Sokolovsko, kde nakonec příhodné místo našel.

„Doufal jsem, že v těchto destinacích bychom mohli správné lokality najít. První naše zastávka byla na nádraží v Novém Sedle a druhá právě tady ve Vřesové. Už z dálky byl vidět velký kouř, výpar z elektrárny. Takže jsem začal uvažovat, že to celé budu směrovat sem,“ řekl Jiráský.

Pro obyvatele Vřesové to byla skvělá zpráva. Mohli se totiž zapojit do komparzu a těšit se na nové zážitky. „Já jsem měl za úkol stát před restaurací a dělat, že posílám z mobilu SMS. Docela mě to natáčení bavilo,“ svěřil se Vladimír Gašpar z Vřesové. „Až bude film v kinech, tak se na něj určitě zajdeme podívat. To si nenecháme ujít. Už se těším, až se v něm uvidíme,“ prohlásila nadšeně Lucie Mašlárová.

Podobně mluví i ostatní obyvatelé obce. „Ten film si asi fakt koupím. Vypadá, že bude dobrý,“ podotkl další z dotázaných.

O čem je film

Příběh Poupat vypráví o postupném rozkladu rodiny žijící na malém městě. Každá z postav žije svým ideálem. Agáta touží po šťastném životě daleko od domova, s plným vědomím toho, že její jedinou nadějí je útěk, a tudíž zrada nejbližších. Honza věří v čistotu a sílu lásky, bez ohledu na okolnosti, za jakých se zrodila. Kamila hledí s jistotou do budoucna a nehodlá si připustit bídu dnešního dne. Jediný Jarda ví, že svět ani sebe nezmění. Vědom si svého slabošství, nepokouší se o nic.

Chorobná závislost na výherních automatech, která přivedla jeho nejbližší do neřešitelné životní situace, je v jeho mysli samozřejmostí. Skutečný a přesvědčivý pokus o záchranu rodiny přijde ve chvíli, kdy je pozdě. „Jednou z mála radostí žen žijících v malém městečku je touha znovu po pětadvaceti letech secvičit spartakiádu. Skladbu si připraví, naplánují na Vánoce, ale ne všechno se jim povede – nemohou zacvičit tam, kde by chtěly, takže musejí jinam,“ popsal zápletku režisér.

Vybrané lokality

Kromě Vřesové filmaři natáčeli také v Novém Sedle, Klobukách a Praze. „Abych nezapomněl, mezi Chranišovem a Vintířovem jsme stavěli hradlo,“ podotkl Jiráský s tím, že na Sokolovsku se štáb zdrží do 18. února.

Snímek Poupata vzniká v produkci Cineart TV Prague – Viktor Schwarcz a koprodukci České televize.

Čtěte také: Impulsy a čekání scenáristů