„Hadi se tam váleli dva metry od hlavní silnice, pohození u stromu,“ líčil Zdeněk Ř. Deníku. Tašky s třemi mrtvými krajtami našel ve středu kolem sedmé hodiny, když vezl kamion se dřevem. Hrůzný nález nahlásil Policii ČR. Informaci o nálezu mrtvých hadů potvrdila také Okresní veterinární správa v Trutnově.

„Byl to obrovský šok. Hady nesnáším. Mám z nich fobii. Málem jsem umřel, když jsem viděl, co je v taškách,“ popisoval.

Postřelený pes nalezený u Libiny při ošetření na veterinární klinice v Litovli
Česko řeší sérii brutálního týrání zvířat. Pachatelé končí nejčastěji v podmínce

„Bylo mi z toho špatně. Běhá mi mráz po zádech, jen když jsou hadi v televizi, natož když jsem je viděl takhle zblízka. Málem jsem do nich šlápnul. I když hady nesnáším, přijde mi to dost kruté, aby je takhle někdo odhodil u silnice. Je to prasárna,“ dodal nálezce.

Policisté přizvali na místo nálezu odborníka ze Safari Parku Dvůr Králové. „Odborník identifikoval, o jaký druh hadů se jedná. Zjistil, že nalezená mrtvá zvířata byla v dobrém výživovém stavu,“ řekla policejní mluvčí Šárka Pižlová.

Příčina úhynu? Nejasná

„Případ jsme zaevidovali jako přestupkové jednání, nejedná se o chráněné druhy. Budeme čekat na výsledky pitvy, která bude provedena. Určí příčinu úhynu, protože ta není v současné době jasná,“ dodala Pižlová. Kadávery hadů jsou momentálně uloženy v mrazícím boxu.

Krajta královská

Afričtí vládci nosili tuto krajtu jako šperk, proto byla pojmenována královská. Krajta královská má malou hlavu, znatelně oddělenou od zavalitého těla a nápadně krátký ocas. Je tmavě hnědá se žlutými až bělavými skvrnami, které vytváří zajímavou kresbu. Břicho je krémově žluté. Existuje však mnoho barevných variant, které se liší od tohoto standardu.

V angličtině se jí říká ball python (míčová krajta), to je odvozeno od jejího chování v nebezpečí, kdy se stočí do pevné koule s hlavou uvnitř. Většinou není agresivní, bývá spíše plachá, proto je oblíbená mezi chovateli. Dožívá se 40 let, má rozměry 120 až 150 cm a váží 1 až 3 kg.

Zdroj: Safari Park Dvůr Králové

Krajta mřížkovaná

Krajta mřížkovaná je považována za nejdelšího hada světa, kdy velcí jedinci mohou dosáhnout velikosti mezi 8 až 9 metry a hmotnosti až 200 kg. Zbarvení těla hada je žlutohnědé a po těle jsou umístěny žluté kosočtverečné skvrny s tmavým okrajem.

V Česku je chová například Zoo Liberec. Tamní krajty mřížkované pocházejí z ostrova Bali v Indonésii, jsou typičtí menším vzrůstem (do 4 metrů) a odlišným zbarvením než krajty mřížkované žijící na pevnině. Balijské krajty mají výrazně žlutou hlavu a hrdlo, sytě černé mřížkované vzory po těle a přechod barev je ostřejší na bocích. Krajta mřížkovaná se vyskytuje nejen v tropických deštných lesích a v mokřadech, ale lákají ji i lidská obydlí, kde může lovit hospodářská zvířata.

Tento druh krajty je často ve své domovině loven pro svoji unikátně zbarvenou kůži, maso a obchod se zvířaty.

Zdroj: Zoo Liberec