V blízkých Bořeticích zase chystají pořádání sbírky. „V pátek od 8.00 do 17.00 bude otevřen boční vchod kulturního domu v Bořeticích a prosíme všechny, kteří chtějí alespoň nějak pomoci, aby přinesli úklidové prostředky jako jsou sava, čističe, rukavice, pytle, balíky vody, trvanlivé potraviny," objevilo se na facebookovém profilu obce.

Lidé mohou nosit vše, co by mohlo pomoci obcím postiženým čtvrtečními bouřkami. Odvoz zajistí sbor bořetických dobrovolných hasičů.

Solidaritu projevují i další obyvatelé Břeclavska. Mezi nimi také Břeclavanka Magdalena Podolská. „Lidi, jestli někdo potřebujete jakoukoli pomoc nebo azyl, pohlídat děti, někam odvézt, prostě cokoliv by Vám usnadnilo zvládnout následky toho, co se tu přehnalo, tak dejte vědět!," napsala na facebooku. Je připravená pomoci. „My máme jen rozbité auto, ale spousta z vás přišla během pár minut skoro o všechno," dodala.

K pomoci sousedům se chystají i v Hlohovci. Zrušili i dětský den naplánovaný na sobotu. „Všechny síly upínáme k pomioci postiženým oblastem," vysvětlil na sociální síti starosta Hlohovce Jaroslav Hajda. Plánuje přímou pomoc i sbírku. „Už nyní víme, že bude potřeba zajistit dlouhodobé ubytování pro postižené, kdo máte zájem nabídnout ubytování, můžete se přihlásit," vyzval lidi v obci starosta. V pátek ráno už chce vyrazit do zasažených obcí. „Ráno jedeme na místo s pokrývači, tesaři, dodávkami na odvoz osobních věcí postižených a podobně. Budeme také v pátek řešit, jak dál pomoci, počítáme s peněžní i materiální sbírkou," uvedl ve čtvrtek pozdě večer hlohovecký starosta.

Veřejnou sbírku už vyhlásila i brněnská Diecézní charita. Peníze na pomoc lidem zasaženým přírodní pohromou na Břeclavsku a Hodonínsku mohou lidé posílat na číslo účtu 4211325188/6800 s variabilním symbolem 2002. Přispět lze i dárcovskou SMS ve tvaru DMS DCHB 30, 60, 90 podle zvolené částky na číslo 87 777.

Vlna pomoci se zvedla i na Facebooku. Ještě ve čtvrtek večer vznikla skupina Dobrovolnická pomoc po břeclavském tornádu, která měla před půlnocí přes čtyři tisíce členů. Lidé nabízeli oblečení, spacáky, možnost přenocování nebo pomoc s odklízením trosek. Někteří plánují v pátek nebo o víkendu přijet třeba z Ústeckého kraje.