Tančící dům. Zdroj: DENÍK/ Martin Divíšek

Rašínovo nábřeží I.

Nemusím chodit daleko, ze svého bytu přehlédnu půl Prahy. Bydlím na Rašínově nábřeží a mám arkýřový výhled na snad nejrušnější křižovatku ve městě: Jiráskovo náměstí. Ze Smíchova se po Jiráskově mostě valí nepřetržitý proud aut a v protisměru Reslovou ulicí na Smíchov právě tak. Tu křižovatku mám ráda, nikdy neochabne. Jsem městský člověk a ticho v přírodě by mě „rušilo".

Pomník A. Jiráska. Zdroj: DENÍK/ Vít Šimánek

Rašínovo nábřeží II.

Když se vracím domů v noci, kdy turisté neproudí sem a tam, po-zdravím pomník Aloise Jiráska, krásně opravený a dosud nepomalovaný. Dívám-li se ze svých oken přímo přes Vltavu, vidím na Janáčkově nábřeží krásné měšťanské domy, láskyplně až vychloubačně opravené po komunistickém drancování 19481989 a po velké povodni 2002.

Vyšehrad.Zdroj: DENÍK/ Martin Divíšek

Vyšehrad

Podívejme se z mého arkýře vlevo. Vidím starobylý železný železniční most u Výtoně a nad ním slavný Vyšehrad. Tam chodím často na procházky. Jen kdyby se na tom slavném hřbitově mohlo zabránit svatokrádežím! Bronzové hlavy a pomníky našich slavných a milovaných, které skončily za pár šupů kdesi ve sběrnách starých kovů! A nikdo se za to nestydí, nikdo tomu nezabránil? Správa hřbitova? Dozor? Ochranka? Policie? Zákonem kontrolované výkupy starého železa?

Hradčany Praha. Ilustrační foto. Zdroj: DENÍK/ Martin Divíšek

Hradčany

Zaháním tyto nepěkné myšlenky a otáčím svůj pohled doprava. Mánes, Národní divadlo, Petřín, Strahov, Svatý Mikuláš, Hradčany. Hrad! To byla naše velká minulost, kterou se můžeme pyšnit! Která náš národ držela pohromadě. Říkám: minulost a říkám: držela…

Vegetariánská restaurace Estrella.Zdroj: DENÍK/ Martin Divíšek

Vegetariánská restaurace v Opatovické

Odcházím do ulic a mířím na oběd do své oblíbené vegetariánské restaurace v posledním koutku Opatovické ulice. Jídelní lístek, kuchyně ani obsluha nemají konkurence! Miluji Prahu, celou, celičkou a jsem moc šťastná, že jsem se sem mohla vrátit! Nevyměnila bych ji.

Čtěte také: Petra Otřísalová: Jaká místa mám v Praze ráda